Väčšina ľudí pri výstavbe a rekonštrukcii myslí na estetickú stránku bývania, riešia dizajn a poprípade tepelné vlastnosti budovy. Všetky tieto aspekty sú veľmi dôležité, ale zabúdať by ste nemali ani na bezpečnosť. Obávate sa, že by sadrokartón v prípade požiaru zhoršil škody? V nasledujúcich riadkoch vás vyvedieme z omylu.
Sadrokartón ako top materiál pre suchú výstavbu
Všetci odborníci zo stavebného sektora vám potvrdia, že sadrokartón patrí k top materiálom využívaným pri suchej výstavbe. S jeho pomocou sa dá v interiéri budov robiť zázraky na počkanie. Potrebujete znížiť strop v starej budove alebo skryť nepekné káble v kancelárii? Riešením je sadrokartónový strop. Máte hlučných susedov a zlú akustiku v miestnostiach? Obložte steny akustickými sadrokartónovými panelmi. Chcete predeliť priestor, vytvoriť priečky alebo oblúky? Opäť môžete vsadiť všetky karty na sadrokartón. Vsadiť na neho môžete aj vaše úspory, pretože sadrokartón s minerálnou úpravou je možné použiť ako tepelnú izoláciu stien.
Najlepšie vlastnosti sadrokartónu
Tvrdený kartón v spojení so sadrou a vodou vytvára materiál, ktorý má veľa výborných vlastností. Pri jeho inštalácii sa veľmi nezapotíte, keďže ide o ľahký materiál s veľkými možnosťami spracovania a montáže. Najlacnejšie sú biele sadrokartónové dosky, ktoré sú určené na použitie v bežnom prostredí – napríklad v spálni a obývačke.
Vyšším stupňom sú zvukovo izolačné dosky a dosky odolávajúce vlhkosti, ktoré je možné namontovať do kúpeľne. Protipožiarne sadrokartónové dosky spĺňajú najvyššie požiadavky na ochranu interiéru pred šírením ohňa.
Požiarna odolnosť sadrokartónu
Nielenže sa nemusíte sadrokartónu obávať, že by zhoršil následky požiaru, ale dokonca sa môžete spoľahnúť na to, že ide o vysokej teplote odolný materiál. Požiarna odolnosť sadrokartónu je zaručená u špecifických dosiek, ktoré dokážu odolávať ohňu od 15 minút do 3 hodín. Najviac odolné dosky umožnia bezpečnú evakuáciu osôb a spomaľujú šíreniu požiaru.
Protipožiarne sadrokartónové dosky sú určené na obloženie stropov a stien, kde je vyššie riziko jeho vzniku. Ide napríklad o kuchyňu, miestnosti s množstvom elektrospotrebičov alebo sálajúcich zariadení. Protipožiarne dosky bývajú vyplnené sklenými vláknami, poprípade povrchovo impregnovaná.