Je možné zelený zákal vyliečiť?

Je možné zelený zákal vyliečiť?

Zelený zákal, podobne ako sivý, postihuje ľudí vo vyššom veku. Nie je to však pevné pravidlo a môže sa stať, že aj vy budete musieť s týmto ochorením bojovať. Vždy platí zásada, že čím skôr zelený zákal lekári odhalia, tým je väčšia pravdepodobnosť eliminácie nenávratného poškodenia zraku. V opačnom prípade je zelený zákal ochorenie vedúce k oslepnutiu. Je možné zelený zákal liečiť?

Ako vzniká zelený zákal

Zelený zákal (glaukóm) je ochorenie, ktoré poškodzuje zrakový nerv. Nerv nemôže pracovať správne vplyvom zvýšeného vnútroočného tlaku. Následkom býva zhoršené videnie, výpadky v zornom poli a dokonca slepota. Zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou oslepnutia. Prečo sa očný tlak zvyšuje? Za zvýšeným očným tlakom stojí komorový mok, ktorý nemá kam odtekať. Tento stav nastáva po narušení drenážneho systému alebo nadmernou produkciou tekutiny. Vnútroočný tlak sa počas dňa mení a jeho priemerné hodnoty sú od 10 až do 21 mmHg.

Zelený zákal najčastejšie postihuje ľudí vo veku nad 60 rokov, ale môže sa prejaviť i skôr. Odporúčame chodiť na preventívne prehliadky zeleného zákalu po dovŕšení 40 rokov. Rizikoví sú tiež ľudia, u ktorých sa v rodine zelený zákal vyskytol, ľudia trpiaci cukrovkou či migrénou.

Ako sa diagnostikuje zelený zákal

Prevencia je naozaj dôležitá, pretože zelený zákal je neslávne známy tým, že často prebieha bez príznakov. Diagnostika zeleného zákalu je pomerne rýchla a presná. Počas vyšetrenia očný lekár preverí stav dúhovky, hrúbku rohovky, vitalitu očného nervu, preverí tlak vo vnútri oka a vykoná vyšetrenie pomocou prístroja OCT. Skoré odhalenie zeleného zákalu vedie k zastaveniu postupu ochorenia a predchádza nenávratnému poškodeniu zraku.

Ako sa lieči zelený zákal

Dobrou správou je, že vďaka liečbe dokážete predísť zhoršovaniu stavu. Zlou správou je, že zelený zákal sa nedá plne vyliečiť. Čo to pre pacienta znamená? Lekár po stanovení diagnózy predpíše pacientovi kvapky, ktoré si musí dva razy denne aplikovať do spojovkového vaku. Kvapkami sa tlak v oku reguluje na prijateľné normy. Ak kvapky nezaberajú, pristupujte sa k operácii, počas ktorej sa vytvorí malý otvor medzi bielkom a komorou oka. Cez kanálik sa komorová voda uvoľňuje a tlak sa upraví.