Strácate zo štrbín a prieduchov v oknách teplo?

Prekvapil vás v poslednom čase trochu väčší účet za energie? Možno si to ani neuvedomujete, ale asi vám uniká teplo z malých štrbín a prieduchov na oknách.

Príčiny bývajú väčšinou dve základné.

Prvou je opotrebovanie okien po dlhom čase. Nie ničím výnimočné, že po desiatkach rokov tesnenie nie je také účinné ako kedysi.

Druhou, našťastie menej častou, je nekvalitná práca pri výrobe a inštalácii nových okien.

Ako ale zistíte, že práve cez vaše okná zbytočne uniká teplo?

Prvým spôsobom je dôkladná inšpekcia rámov a zasklenia. Treba prezrieť, či rámy sedia na stenách, či tam nie sú medzery, prípadne neprefukujú. To isté platí na zasklenie. Toto sú dve najčastejšie miesta, kde dochádza k tepelným stratám.

Ak však voľným okom nič nenájdete, ešte nemáte úplne vyhraté. Mnohé štrbiny sú dobre vidieť, ale pamätajte na to, že nie všetky budú ľahkým orieškom.

Nájsť ich môžete dymovým testom. Stačí vám k tomu vonná tyčinka. Keď začne dymiť, pomaly ňou postupne prejdite po okrajoch okien a všímajte si značných zmien v podobe dymu, ktorý bude smerovať dovnútra. To indikuje vzduch, ktorý si našiel cestičku dovnútra vášho domu alebo bytu.

Ak dym nemení svoj tvar, s veľkou pravdepodobnosťou si môžete byť istý, že na tom mieste nemáte žiadne štrbiny.

 

Čo robiť, keď nájdete štrbiny?

Pri starých oknách si môžete dať urobiť nové plastové okná alebo drevené eurookná alebo vysoko odolné drevohliníkové okná alebo ich môžete dať opraviť, čo vás vyjde lacnejšie.

Pri nových oknách by bolo meniť ich zbytočne nákladné. V rámci záruky by ste ich mali dať čo najskôr opraviť od dodávateľa.

 

FOTO: © Shmel / Dollar Photo Club