Svadba na Morave – zvyky a tradície

Spoločné hranice a jazyková príbuznosť sú pravdepodobne dôvodmi tesného prelínania moravskej kultúry s tou našou. Niektoré zvyky postupne zanikli, niektoré s obmenami pretrvávajú dodnes. Vybrali sme pre vás zopár zaujímavostí zo svadobných zvyklostí našich západných susedov.

 

Lúčenie so slobodou

Nazýva sa tiež svíca a tradične prebiehalo tak, že v predvečer svadby sa u nevesty doma zišli jej slobodné priateľky a v ženíchovom dome zase slobodní priatelia a mládenci, aby spoločne pripravovali výzdobu na svadbu. Táto tradícia pretrvala u oboch národov v trošku pozmenenej forme. Väčšinou je výsadou mužov, ktorí však dni pred svadbou viac pijú a bavia sa ako pripravujú svadobné ozdoby.

 

Prenášanie cez prah

Milá tradícia s veľkou symbolikou, ktorú si požičiavajú aj americkí filmári. Ženích prenášal nevestu cez prah ich spoločného príbytku údajne preto, aby oklamal zlých duchov číhajúcich pod prahom. Iná symbolika zase hovorí, že prenesenie nevesty manželom cez prah značí nový začiatok, novú etapu v živote oboch.

 

Obrúčky

Strieborne_nausnice_so_Swarovski_krystalom_E6202-14KMNL__1_Podobne ako na Slovensku, aj na Morave je zvykom vzájomne si vymieňať jedinečné svadobné obrúčky. Sú symbolom lásky, ktorá by mala pretrvať večne. Podľa povier však bolo občas zvykom darovať novomanželom aj nožnice, aby sa niť lásky mohla prestrihnúť v prípade manželovej nevery.

 

Veno

Podľa tradície prináležalo rodine nevesty vybaviť venom a výbavou mladú nevestu. Bolo zvykom, že veno si mladá nevesta odvážala na otvorenom voze a podľa bohatstva nákladu sa posudzovalo aj bohatstvo celej rodiny. Z tohto dôvodu si najmä menej majetné rodiny priali skôr narodenie syna.

 

Dary

Kedysi sa nevesta so ženíchom obdarúvali navzájom, dnes toto pretrváva v obmenenej podobe. Ženích nedostáva nič, on sám obdaruje svoju nevestu pekným šperkom alebo hodnotnými striebornými náušnicami.