Elektrická kolobežka Sencor.

Tipy na čo si dať pozor pri výbere novej elektrickej kolobežky

Elektrické kolobežky sa v posledných rokoch stali hitom. Predstavujú efektívny a ekologický spôsob dopravy a dopriava vás rýchlo a bezpečne kamkoľvek si zmyslíte. Ak uvažujete o kúpe novej elektrickej kolobežky, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, na čo si dať pozor pri jej výbere. V článku sa dozviete na aké parametre by ste sa mali zamerať, keď vyberáte svoju prvú elektrickú kolobežku, aby vyhovovala vašim potrebám a predstavám.

Vyberte si vhodnú elektrickú kolobežku

Na začiatok je dobre si určiť, aký typ elektrickej kolobežky vám bude najviac vyhovovať.

Na trhu nájdete 2 základné modely elektrických kolobežiek:

  • Mestské elektrické kolobežky
  • Terénne elektrické kolobežky

Mestské kolobežky sú prispôsobené na jazdu po chodníku a upravených cestách. Patria medzi populárny dopravný prostriedok, ktorý vás rýchlo dopraví do práce, školy, na nákup či na krátky výlet. Do náročnejších terénov sa hodí zase terénna elektrická kolobežka, ktorá sa vyznačuje robustnejšou a stabilnejšou konštrukciou. Terénne kolobežky majú väčšinou aj vyšší maximálny dojazd (cca 40 km/h.) oproti mestským modelom.

Elektrickú kolobežku vyberajte od spoľahlivého výrobcu

Pri výbere elektrickej kolobežky je dôležité zamerať sa aj na značku, pretože iba od overeného a spoľahlivého výrobcu môžete očakávať lepšie servisné služby. No najmä elektrické kolobežky od známych výrobcov musia dodržiavať prísne normy a predpisy týkajúce sa kvality a bezpečnosti, takže získate naozaj bezpečný a kvalitný výrobok. Najlepšie a veľmi obľúbené na Slovensku sú Sencor kolobežky.

Medzi obľúbené a spoľahlivé elektrické kolobežky môžeme zaradiť tieto značky:

  • Xiaomi
  • Sencor

Obidve značky ponúkajú široký výber modelov s rôznymi vlastnosťami. Xiaomi je známe pre svoje úchvatné inovatívne technológie a moderný dizajn, ktorými neustále prekvapuje svojich fanúšikov. Sencor sa zameriava na praktické funkcie a ich elektrické kolobežky sa vyznačujú robustnou konštrukciou z odolných materiálov.

Už na vás čaká nová Xiaomi kolobežka či e-kolobežka Sencor na planeo.sk.

Elektrické kolobežky Sencor.

Elektrické kolobežky Sencor.

Zamerajte sa na výkon, dojazd a maximálnu rýchlosť kolobežky

Pri výbere vašej novej elektrickej kolobežky sa zamerajte na výkon, ktorý určuje maximálnu rýchlosť kolobežky, ale jej rýchlejšiu reakciu či percento/uhol stúpania do kopca. Niektoré modely s extra silnými motormi a terénnymi pneumatikami zvládajú stúpania s uhlom až 45°.

Elektrické kolobežky majú výkon od 100 – 350 W a viac. Tie najvýkonnejšie modely sú určené náročnejším jazdcom, ktorí vyžadujú vyššiu rýchlosť. Výkonom do 350 W sa vyznačujú klasické mestské kolobežky a elektrické kolobežky s výkonom do 100 W sú určené pre pomalú jazdu a určené sú najmä pre deti.

Dojazd elektrickej kolobežky je závislý na výkone motora. Dojazd kolobežiek sa štandardne pohybuje okolo 20 – 30 km, no na trhu nájdete elektrické kolobežky s dojazdom až 70 km.

Maximálna rýchlosť elektrickej kolobežky môže byť až do 60 km/h. Samozrejme to záleží od konkrétneho modelu, pretože každá elektrická kolobežka môže mať odlišnú maximálnu rýchlosť. V tomto bode je dobré myslieť aj na to, že súčasná legislatíva povoľuje maximálnu rýchlosť kolobežky na verejných komunikáciách do 25 km/h. Ak sa teda chystáte so svojou novou elektrickou kolobežkou jazdiť iba po meste, postačí vám model s maximálnou rýchlosťou do 25 km/h.

Overte si aké má e-kolobežka brzdy a pneumatiky

Kvalitné brzdy a spoľahlivé pneumatiky sú kľúčové pre bezpečnú jazdu na kolobežke.

Elektrická kolobežka môže mať kolesá s veľkosťou 5 – 6,5" a viac. Čím väčšie kolesá tým lepšie jazdné vlastnosti má elektrická kolobežka. Čo sa týka pneumatík, na trhu nájdete kolobežky s 2 druhmi kolies.

Kolesá z polyuretánu sú pevné a nie je potrebné ich dofukovať a ani nijako špeciálne ošetrovať. Nevýhodou je však to, že na kolobežke s týmito kolieskami ucítite každý nerovný povrch, po ktorom prejdete.

Gumové kolesá sľubujú komfortnejšiu jazdu, avšak je potrebné ich dofukovať a tiež hrozí prepichnutie kolies. Ak sa však opotrebujú nemusíte hneď meniť celé koleso, stačí vymeniť iba plášť. Pri opotrebení pevných pneumatík musíte meniť celé koleso.

Všetky kvalitné elektrické kolobežky majú spoľahlivé zadné a predné kotúčové brzdy, vďaka ktorým je zabezpečené plynulé a rýchle zastavenie v prípade potreby (podobné tomu na bicykli). Drahšie elektrické kolobežky sú vybavené ešte spoľahlivejšími bubnovými alebo hydraulickými brzdami, ktoré majú oveľa lepšie brzdné vlastnosti.

Koleso e-kolobežky Xiaomi.

Koleso e-kolobežky Xiaomi.

Zamerajte sa na bezpečnostné prvky elektrickej kolobežky

Okrem spoľahlivých bŕzd a výkonných kolies kolobežky sa zamerajte aj na niekoľko bezpečnostných prvkov, ktoré by nemali kvalitným elektrickým kolobežkám chýbať. LED osvetlenie je nevyhnutným bezpečnostným prvkom kolobežky, ktoré zvyšuje bezpečnosť jazdy v nočných hodinách alebo v zlých svetelných podmienkach. Elektrické kolobežky majú osvetlenie vpredu na konštrukcii a vzadu na zadnom blatníku.

Tempomat je žiadanou funkciou kolobežiek a nielenže spríjemňuje jazdu, ale tiež zvyšuje bezpečnosť počas jazdy vďaka tomu, že sa môžete viac sústrediť na okolie a celkovo zmierňuje únavu rúk.

Pri výbere elektrickej kolobežky sa zamerajte aj na úpravu povrchu kolobežky. Odporúčame vyberať protišmykovú úpravu stupienka kolobežky, ktorý zabráni zošmyknutiu mokrej topánky a nechcenému úrazu pri nastupovaní na kolobežku. Rovnako aj rukoväť kolobežky by mala byť z protišmykového materiálu pre pohodlnejšiu a istejšiu manipuláciu s kolobežkou. Nezabudnite na reflexné prvky, ktoré by mali byť tiež súčasťou kolobežky.

LED displej a protišmyková rukoväť elektrickej kolobežky.

LED displej a protišmyková rukoväť elektrickej kolobežky.

Všímajte si funkcie elektrickej kolobežky

Elektrické kolobežky majú niekoľko praktických a užitočných funkcií, ktoré sa vám môžu hodiť.

Napríklad odpruženie je skvelou funkciou, ktorá zabezpečí ešte pohodlnejšiu jazdu na nerovnom teréne.

Moderné elektrické kolobežky sú vybavené skvelou technológiou pod názvom rekuperácia, ktorá dokáže do batérie kolobežky vrátiť naspäť prebytočnú energiu z bŕzd. To znamená, že ak často brzdite, môžete vďaka rekuperácii ušetriť niekoľko kilometrov.

Samozrejmosťou je aj LCD displej, na ktorom si pohodlne skontrolujete všetky nastavené parametre a zistíte aj aktuálnu rýchlosť či stav batérie a iné. V mobilnej aplikácii, ktorú majú k dispozícii na stiahnutie všetky smart kolobežky, si môžete nastaviť maximálnu rýchlosť kolobežky, rýchlostné režimy, osvetlenie či dokonca tempomat, ak ho kolobežka má. Skvelou funkciou je aj zvonček alebo stojan, ktorý umožňuje kolobežku postaviť na vybrané miesto.

Držiak na telefón Sencor.

Držiak na telefón Sencor.

Zistite, aké príslušenstvo má vaša nová e-kolobežka

Pri výbere novej elektrickej kolobežky nezabudnite na príslušenstvo, ktoré vám môže spríjemniť zážitok z jazdy. K dispozícií máte aj originálne príslušenstvo k elektrickej kolobežke, ktoré ponúka konkrétny výrobca.

Doplnky ku kolobežke by mali byť praktické a zabezpečiť vám pohodlie a bezpečnosť počas jazdy. Samozrejmosťou je prilbachrániče, ktoré by sme mali mať počas každej jazdy na kolobežke. Ďalšie príslušenstvo, ktoré si môžete ku kolobežke dokúpiť, je napríklad praktický držiak na tašku, aby ste si mohli na kolobežke pohodlne prenášať vaše osobné veci. Držiak na mobil je veľmi užitočným pomocníkom, aby ste mali vždy po ruke potrebné mapy.

Nezabudnite ani na náhradné diely, ako sú náhradné brzdové doštičky či náhradný blatník so svetlom, ktoré je vždy dobré mať pri sebe v prípade potreby. Veľmi praktický je aj popruh na kolobežku, ktorý vám umožní vašu kolobežku jednoducho prenášať z miesta na miesto.

Správne príslušenstvo môže posunúť váš zážitok z jazdy na úplne novú úroveň.

Veríme, že vďaka našim tipom si vyberiete skvelú elektrickú kolobežku, ktorá vám prinesie nekonečné množstvo zážitkov a zábavy z jazdy. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov a kopec zážitkov na vašej novej kolobežke!