Trampolína – užite si zábavu v záhrade

Trampolína – užite si zábavu v záhrade

Trampolína je športová pomôcka, ktorá dospelých prenesie do detských čias a deti zabaví na dlhú dobu. Keď máte záhradu, nájdite v nej priestor na záhradnú trampolínu. Ak bývate v paneláku, nezúfajte. Trampolíny sa predávajú aj do bytov a niektoré sú dokonca nafukovacie. Zažite zábavu spolu s deťmi a vyberte si trampolínu, ktorá vám prinesie do života plno pekných momentov.

Prečo skákať na trampolíne

Keď sa povie trampolína, tak si iste predstavíte výskajúce deti, skoky do výšky a rozviate vlasy. Trampolína rovnako zabaví veľkých a dospelých. Ak máte to šťastie, že bývate v rodinnom dome, kúpte tak veľkú trampolínu, aby sa na nej dokázala vyjašiť celá rodina. Deti berú trampolínu ako hračku a vy môžete na trampolíne zhodiť prebytočné kilá. Čo všetko získate skákaním na trampolíne?

  • Pri skákaní sa do pohybuje zapája celé telo. Postava sa vyformuje a spevní.
  • Skákanie povzbudzuje činnosť metabolizmu. Telo bude po skákaní rýchlejšie spaľovať.
  • Pohybom zvyšujete hustotu kostí a zlepšujete fungovanie kardiovaskulárneho systému.
  • Pri dopade na flexibilnú časť trampolíny netrpia kĺby ako pri iných kardio cvičeniach.
  • Počas skákania sa chtiac-nechtiac tak uvoľníte, že zabudnete na starosti. Vyplavia sa vám do krvi hormóny šťastia a stres pôjde stranou.
  • Pre deti je skákanie výcvikom koordinácie, priestorovej orientácie a balansu.

Pozor na to, že pre úplne malé deti nie sú trampolíny vhodné. Podľa lekárov je vhodným vekom, kedy môžu deti začať skákať 6 rokov. Pre menšie deti kúpte radšej iné hračky, napríklad odrážadlá a detské bicykle.

Záhradná trampolína

Pri výbere trampolíny zvážte, kto všetko bude na nej skákať. V prípade, že máte viac detí alebo chcete skákať spolu s dieťaťom, kúpte trampolínu s priemerom aspoň 300 cm. Nezabudnite si preveriť nosnosť trampolíny. Niektoré trampolínové sety na inSPORTline majú priemer vyše 400 cm a nosnosť nad 150 kg. Záhradné trampolíny musia disponovať ochrannou sieťkou, ktorá bráni vypadnutiu z trampolíny počas skokov. Skontrolujte či sú chránené aj pružiny, pretože pri dopade by sa dieťa mohlo zraniť.

K trampolíne by mali viesť schodíky. Na ochranu trampolíny dokúpte plachtu, ktorá ochráni pružnú plochu pred UV žiarením. Postarajte sa o to, aby bola trampolína pevne ukotvená k zemi, stála na rovnej ploche a v jej okolí neboli predmety, do ktorých by ste si pri skákaní mohli udrieť. Nekupujte záhradnú trampolínu u neovereného predajcu. Táto športová pomôcka by mala mať certifikáty bezpečnosti.