Trampolína je športová pomôcka, ktorá dospelých prenesie do detských čias a deti zabaví na dlhú dobu. Keď máte záhradu, nájdite v nej priestor na záhradnú trampolínu. Ak bývate v paneláku, nezúfajte. Trampolíny sa predávajú aj do bytov a niektoré sú dokonca nafukovacie. Zažite zábavu spolu s deťmi a vyberte si trampolínu, ktorá vám prinesie do života plno pekných momentov.
Prečo skákať na trampolíne
Keď sa povie trampolína, tak si iste predstavíte výskajúce deti, skoky do výšky a rozviate vlasy. Trampolína rovnako zabaví veľkých a dospelých. Ak máte to šťastie, že bývate v rodinnom dome, kúpte tak veľkú trampolínu, aby sa na nej dokázala vyjašiť celá rodina. Deti berú trampolínu ako hračku a vy môžete na trampolíne zhodiť prebytočné kilá. Čo všetko získate skákaním na trampolíne?
- Pri skákaní sa do pohybuje zapája celé telo. Postava sa vyformuje a spevní.
- Skákanie povzbudzuje činnosť metabolizmu. Telo bude po skákaní rýchlejšie spaľovať.
- Pohybom zvyšujete hustotu kostí a zlepšujete fungovanie kardiovaskulárneho systému.
- Pri dopade na flexibilnú časť trampolíny netrpia kĺby ako pri iných kardio cvičeniach.
- Počas skákania sa chtiac-nechtiac tak uvoľníte, že zabudnete na starosti. Vyplavia sa vám do krvi hormóny šťastia a stres pôjde stranou.
- Pre deti je skákanie výcvikom koordinácie, priestorovej orientácie a balansu.
Pozor na to, že pre úplne malé deti nie sú trampolíny vhodné. Podľa lekárov je vhodným vekom, kedy môžu deti začať skákať 6 rokov. Pre menšie deti kúpte radšej iné hračky, napríklad odrážadlá a detské bicykle.
Záhradná trampolína
Pri výbere trampolíny zvážte, kto všetko bude na nej skákať. V prípade, že máte viac detí alebo chcete skákať spolu s dieťaťom, kúpte trampolínu s priemerom aspoň 300 cm. Nezabudnite si preveriť nosnosť trampolíny. Niektoré trampolínové sety na inSPORTline majú priemer vyše 400 cm a nosnosť nad 150 kg. Záhradné trampolíny musia disponovať ochrannou sieťkou, ktorá bráni vypadnutiu z trampolíny počas skokov. Skontrolujte či sú chránené aj pružiny, pretože pri dopade by sa dieťa mohlo zraniť.
K trampolíne by mali viesť schodíky. Na ochranu trampolíny dokúpte plachtu, ktorá ochráni pružnú plochu pred UV žiarením. Postarajte sa o to, aby bola trampolína pevne ukotvená k zemi, stála na rovnej ploche a v jej okolí neboli predmety, do ktorých by ste si pri skákaní mohli udrieť. Nekupujte záhradnú trampolínu u neovereného predajcu. Táto športová pomôcka by mala mať certifikáty bezpečnosti.
Trampolíny v záhrade často priťahujú vtáky, ktoré ich využívajú ako vyvýšené pozorovacie body. Vtáky môžu poškodiť ochrannú sieť trampolíny zobákmi pri hľadaní materiálu na hniezda. Sieťovina trampolíny by mala mať oká menšie než 2 cm, aby sa v nich vtáky nezachytili. Vták môže na trampolíne zanechať ostré predmety z hniezda, ktoré sú nebezpečné pri skákaní. Zakrytie trampolíny plachtou chráni pred vtáčím znečistením aj poškodením.