Maslo pozná každý z nás. Už od stredoveku tvorí neoddeliteľnú súčasť našej kuchyne. Čerstvé, stolové, slané, tradičné a neviem aké ešte nájdete v našich obchodoch s potravinami. Stačí si len vybrať podľa toho, čo idete variť alebo piecť, a podľa toho, aké preferujete a aké vám chutí. Napriek tomu teda, že sa s maslom stretávame dennodenne, vedeli ste, ako má vyzerať, aké má mať parametre?
Na to, aby sa maslo mohlo nazývať maslom, by malo spĺňať určité predpísané parametre. Tie ich odlišujú od takzvaných margarínových masiel, prípadne od mixu masla a margarínu. Úplnou samozrejmosťou je absencia akýchkoľvek škodlivých látok ako sú rôzne pesticídy, antibiotiká a plesne.
Každé maslo predávané v obchodoch musí spĺňať predpísané normy
Základnou zložkou akéhokoľvek masla je tuk. Jeho obsah v jednom balení masla vypovedá o jeho kvalite. Norma udáva, že v masle by malo byť od osemdesiat do deväťdesiat percent tuku. Ostatok má tvoriť voda, obvykle do šestnásť percent a nejaký malý podiel sušiny. Na to, koľko a aký tuk sa v masle nachádza, závisí od plemena kráv, spôsobu ich kŕmenia, ročného obdobia a typu spracovania mlieka.
Nemenej dôležitými charakteristikami masla je jeho farba a chuť. Farba závisí od podielu tuku a pridaných farbív, najmä karoténu. A chuť? Tak my Európania preferujeme zlatý stred, ani veľmi slané, ani veľmi sladké, aby sa z masla dalo pripraviť akékoľvek jedlo.
Aby sme to zhrnuli, kvalitné maslo sa vyznačuje predpísaným podielom látok, akurátnou farbou a príjemnou chuťou. S potešením môžeme konštatovať, že na našom trhu predávané maslá spĺňajú predpísané normy a spotrebitelia sa rozhodujú výlučne podľa vlastných subjektívnych preferencií.
Nad každého majstra existuje niečo viac
Predsa len existujú maslá, ktoré sú na vrchole rebríčka kvality. Napríklad také ghee maslo je považované za to najlepšie. Už len z toho dôvodu, že neobsahuje vodu, bielkoviny a ani laktózu. Je bohaté na vitamíny A, D a K a je zdrojom Omega 3 mastných kyselín. Je vyrobené z alpského mlieka. Kravy sú kŕmené jedine čerstvou trávou. Keďže ghee maslo má vysoký bod horenia, až 232 °C, a len tak ľahko sa neprepáli.
Zložením a vlastnosťami je mimoriadne vhodné pre ľudí so žalúdočnými problémami, napríklad pre ľudí s laktózovou intoleranciou. ghee maslo tiež podporuje hladinu inzulínu, a teda je rovnako prospešné aj pre cukrovkárov. Vo všeobecnosti pôsobí ako prevencia na podporu zraku, vďaka kyseline mandľovej má protizápalové účinky a chráni organizmus pred následkami oxidačného stresu, Ďalej podporuje trávenie a je vhodné na naštartovanie a podporu imunitného systému. V skratke povedané, ghee maslo je omnoho zdravšie ako iné typy masiel, a preto by nemalo chýbať v žiadnej kuchyni.
Na svoje si prídu aj mamičky s deťmi. ghee maslo sa výborne hodí namiesto baby krému. Potierajú sa ním boľavé kĺby a umožňuje rýchlejšie hojenie rán.
Skladovateľnosť je taktiež dôležitým aspektom kvality
Dá sa povedať, že v prípade ghee masla ide o čistý tuk, a tým pádom má aj veľmi dlhú skladovateľnosť. Osem mesiacov, a to mimo chladničky. Niektoré bežné maslá môžete síce skladovať až dva roky, no iba pri extrémne nízkej teplote, čím však maslo prichádza o dôležité vitamíny a stopové prvky.
Vyberie si každý zákazník, každému chutí niečo iné
Čo sa týka chuti, tak tie sú k dispozícii viaceré. Napríklad oriešková, mandľová a kokosová. Stačí si len vybrať, čo komu pasuje najlepšie. Keďže ghee maslo nie je, ani príliš slané, ani príliš sladké, je vhodné na prípravu akýchkoľvek pokrmov. Ak vás v tejto chvíli nič nenapadá, nechajte si poradiť od nás, máme pre vás dva tipy.
Dva recepty, dva dôkazy o výnimočnosti toľko ospevovaného masla
Jedným z nich je rybacia pomazánka. Kúpte nejaké kvalitnejšie sardinky, rozmixujte ich v sklenenej miske, pridajte vajíčko, horčicu, štipku korenia a soli. Nakoniec celú zmes doplňte a zjemnite čajovou lyžičkou ghee masla. Hneď zistíte ten markantný rozdiel. To máte tak, ako keby ste naplnili slivkové knedle čerstvým a nie zaváraným ovocím.
Apropo, keď už spomíname niečo sladké. Posypte parené buchty grankom, polejte ghee maslom, a tesne pred podávaním jemne posypte cejlonskou škoricou. Ideálne spojenie kvality a chuti.
Iste sa pýtate, prečo vám predkladáme také jednoduché recepty. Áno, máte pravdu, sú jednoduché, ale to má svoj pádny dôvod. Totiž, iba pri jednoduchých jedlách vyniknú chute surovín, len vtedy ich poznáte, dokážete identifikovať a porovnať s tými menej kvalitnými.
Netrápte sa s domácou výrobou, zakúpte si hotový sortiment
ghee maslo si môžete vyrobiť aj sami doma, no vedzte, že pôjde skôr o štrapáciu s neistým výsledkom, než o prospešnú činnosť, na ktorej konci ostane kvalitný výrobok. Obráťte sa preto radšej na odborníkov, ktorí majú v tomto smere dlhodobé skúsenosti. Navštívte napríklad internetovú stránku powerlogy.com, kde nájdete ghee maslo v jeho viacerých chuťových variantoch za výhodnú cenu.