Bacily útočia! Vďaka týmto tipom u vás nemajú šancu!

Chrípková sezóna je v plnom prúde. Chorých stretávate v škole, v práci či v autobuse. Ako posilniť imunitu, aby sa vám choroba vyhla?

Minerály a vitamíny sú základ

Aby imunitný systém pracoval na plné obrátky, potrebuje to správne ,,palivo“. Zdravá a vyvážená strava je nutnosťou nielen v chrípkovom období. V chladných mesiacoch by ste si mali zabezpečiť najmä dostatok vitamínu C a vitamínu D, ktorý získavame zo slnka. Keďže v zime nie je veľa slnečných dní, môžete ho doplniť výživovými doplnkami. Veľké množstvo vitamínu C nájdete v citrusoch a kyslej kapuste alebo si ho zabezpečte vo forme tabliet. Skvelým prostriedkom na podporu imunity je aj hliva ustricová. Výživové doplnky nájdete v lekárni, ale dajú sa kúpiť aj v drogérii. Za výhodné ceny ich ponuka aj aktuálny leták DM Drogérie.

Teplá strava musí byť

Ako hovorievali naše babičky, treba zjesť aspoň jedno teplé jedlo denne. V chladných mesiacoch sa odporúčajú konzumovať teplé polievky, vývary, kaše a jedlá zo strukovín. Nielenže zasýtia, ale aj zvnútra organizmus zahrejú. Keď sa budete nabudúce rozhodovať medzi balenou bagetou a kompletným obedovým menu, myslite aj na svoje zdravie a nielen na to, koľko času ušetríte.

Nezabúdajte na pitný režim

Kým v lete neustále počúvame, aký je dôležitý dostatok tekutín, v zime sa na to často zabúda. Aj počas zimných mesiacov treba denne vypiť minimálne 2 l tekutín. Chladené letné drinky vymeňte za horúce bylinové alebo ovocné čaje.

Rozhýbte sa

V zime sú dni kratšie, a práve preto sa množstvo ľudí zrieka pohybových aktivít. Nikto nevraví, aby ste sa v mínusových teplotách išli bicyklovať. Stačí aj krátka rozcvička a niekoľko cvikov, ktorými sa udržíte v kondícii. Pravidelné cvičenie je dôležité najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním. Pohybom sa naštartuje metabolizmus a zlepší fungovanie imunitného systému.

Poriadne sa oblečte

V zimných mesiacoch ľudia často podceňujú počasie. Veď si len spomeňte, koľko ľudí denne stretávate na uliciach bez čiapky, bez rukavíc a navyše s holým krkom. Udržiavanie stálej telesnej teploty je veľmi dôležité, aby telo dokázalo odolávať vírusom a baktériám. Najviac tepla z tela uniká cez nohy, ruky a hlavu. Preto nenechávajte doma čiapku, rukavice ani teplé ponožky. Pri oblečení platí, že vždy je lepšie viac tenkých vrstiev ako jedna hrubá. Vďaka výpredajom si teraz môžete kúpiť kvalitné zimné oblečenie za naozaj nízke ceny. Presvedčí vás o tom aj aktuálny leták EXIsport.

Doprajte si zaslúžený relax

Kedy ste boli naposledy v saune alebo na masáži? Ak si neviete spomenúť, je ten najlepší čas, aby ste si dopriali relax. V saune alebo pri masáži zrelaxuje nielen telo, ale aj myseľ. Ak si nemôžete dovoliť podobné wellness procedúry, doprajte si každý deň aspoň polhodinku len pre seba. Zabaľte sa do deky, urobte si bylinkový čaj a oddýchnite si pri dobrej knihe alebo obľúbenej relácii.

Vyspite sa

Mimoriadne dôležitý je kvalitný spánok, ktorý by mal optimálne trvať osem hodín. Ak si nemôžete dovoliť ráno vyspávať, choďte si večer ľahnúť aspoň o hodinku skôr. Oddýchnuté telo plné energie ľahšie odoláva vírusom a taktiež podáva aj lepší výkon pri pracovných povinnostiach.