Ako nájsť ideálne rodinné auto?

Ak hľadáte rodinné auto, do ktorého by ste sa vošli vy, deti, pes a ešte veľký nákup, porozhliadnite sa v segmente tzv. MPV vozidiel. Je to skratka z anglického originálu multi purpose vehicle, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako viacúčelové vozidlo. V USA sa také autá volajú minivan.

Obľúbenosť si tento typ vozidiel získal predovšetkým vďaka svojej priestrannosti. Väčšina z nich má aj sedemmiestne verzie, takže sa do auta bez problémov zmestia všetci aj s batožinou. Batožinový priestor je zvyčajne dosť veľký aj na detský kočík či športové vybavenie, odpadá tak nutnosť obstarať si strešný box pri ceste na dovolenku ako v prípade menších áut.

Vozidlá MPV sú vyššie ako hatchback alebo kombík, takže vodič z nich lepšie vidí na premávku pred sebou. Väčšia výška ale spôsobuje aj horšie jazdné vlastnosti a vyššiu spotrebu paliva. Vďaka vysoko posadenému ťažisku je citeľnejší aj bočný náklon pri vjazde do zákrut. Tieto nepríjemnosti ale môže vyvážiť variabilita interiéru a spomínaný veľkorysý priestor v kabíne.

SUV alebo MPV?

Ponúka sa tu porovnanie aj s dnes toľko obľúbenými vozidlami kategórie SUV. Čo do priestrannosti si môžu obidva typy konkurovať. U MPV je ale dávaný veľký dôraz na praktickosť a viacúčelovosť interiéru, zatiaľ čo SUV inklinujú skôr k luxusnejšiemu poňatiu. Znížená nákladová hrana a také vychytávky ako napríklad posuvné bočné dvere, s ktorými prišiel Ford či Mazda, veľmi uľahčia manipuláciu ako s nákladom, tak s malým nezbedníkom v autosedačke. SUV majú často pohon 4x4, čo z nich robí dopravný prostriedok schopný popasovať sa aj s ľahkým terénom, zatiaľ čo MPV na toto konštruované nie sú, zato ale do nich nemusíte šplhať ako do tanku.

Pre rodinu bude iste nezanedbateľná aj finančná stránka. Samozrejme je to obstarávacia cena, ktorá je u MPV predsa len o niečo nižšia ako u vozidiel SUV. Nech už sa jedná o náklady na servis vozidla, alebo o nákup pneumatík, v obidvoch prípadoch vyhráva MPV. Stačia mu totiž klasické pneumatiky pre osobné autá, maximálne s vyšším hmotnostným indexom. Vozidlá SUV jazdia často na pneumatikách väčších a mali by mať obutie určené priamo pre túto kategóriu vozidiel. Pocítite to aj pri návšteve pneuservisu, kde si za prezutie väčších kolies účtujú vyššie čiastky.

Ideálne rodinné auto samozrejme neexistuje, pretože každý má iné požiadavky. Jeden na výbavu, druhý na veľkosť vozidla, ďalší zase na jazdné vlastnosti. Po praktickej stránke ale túto predstavu o čo najlepšej voľbe na prepravu veľkej rodiny celkom iste napĺňajú práve vozidlá kategórie MPV.

Zdroj foto: Wikipedia.org