Šedý zákal trápi aj mladších ľudí: Ako odhaliť prvé príznaky?

Príčiny šedého zákalu môžu byť rozličné a často sa objavujú v spojení so starnutím. Objaví sa z jedného dňa na druhý a v začiatkoch si ho ani nemusíte všimnúť. Dokonca čoraz viac postihuje aj mladších ľudí. Viete, ako spoznať nástup tohto problému a čo sa s tým dá robiť?

Za normálnych okolností je šošovka oka priehľadná, tak cez ňu prechádza svetlo a láme sa do miesta najostrejšieho videnia. V prípade, že sa šošovka začne kaliť, prienik svetla sa obmedzí. Práve kvôli tomu sa začnú problémy s videním, ktoré môžu vyústiť až do úplnej slepoty.

 

Hoci sa spája predovšetkým so starobou, za vznikom šedého zákalu často stojí cukrovka, zápaly i úrazy oka či dioptrické chyby. Základ však môže nájsť aj v dedičnosti a negatívne na oči vplýva aj užívanie niektorých liekov či dlhodobé spoliehanie sa na očné kvapky.

Základom je prevencia

Ak ste spozorovali zhoršenie zrakovej ostrosti, stavu krátkozrakosti či problémy s citlivosťou na svetlo a zastreným videním, je dosť možné, že ide práve o šedý zákal. Rýchlosť, ktorou sa tento problém vyvíja, je individuálna, takže môže trvať niekoľko rokov ale aj mesiacov. V počiatkoch problém nemusíte ani rozoznať, no v konečnom dôsledku môže šedý zákal viesť až k úplnej slepote. Preto by ste rozhodne nemali zanedbávať pravidelnú prehliadku u očného lekára.

Šedý zákal vyrieši operácia

Šedý zákal nie je možné liečiť ani udržiavať. Nepomáhajú kvapky, masti či lieky. Jediným riešením je operačný zákrok. Určite by sa mu nemali dlho vyhýbať predovšetkým tí, ktorých šedý zákal obmedzuje v každodenných činnostiach. Zákrok by však po lekárovom odporúčaní nemal odkladať nikto. Operáciu je dôležité vykonať čo najskôr.

Foto: BIGSTOCK PHOTO