Slacklining

Tipy, ako začať s trendom Slackline

Aj na územie Slovenska sa pomaly dostáva čoraz viac a viac rozmanitosti v oblasti športov a voľnočasových aktivít. Už nie je (nepísaným) pravidlom, že každý malý chlapec musí byť futbalista. Futbal pomaly začína dobiehať basketbal, bicyklovaniu zase dýcha na krk skateboarding a longboarding a pennyboarding a určite sa blíži ešte nejaký ďalší „boarding“ a je to tak správne, aspoň si deti môžu vyskúšať rôzne veci a nájsť samých seba a zároveň sa necítiť odčlenenie pokiaľ nezapadajú do väčšiny. Menej športom a viac voľno časovou aktivitou je takzvaný Slacklining.

Slacklining - spoznajte sympatický trend

Slacklining môžeme do slovenčiny preložiť voľne ako chodenie alebo balansovanie na (2 až 5 centimetrov širokom) kuse popruhu vyrobeného zo syntetických vlákien, ktorý je pripevnený medzi dva pevné body - najčastejšie ide o stromy. Slacklining je nezávislý šport s mnohými variáciami a disciplínami, ktorý má svoje vlastné šampionáty a profesionálnych športovcov, ktorí na nich medzi sebou súťažia.

Typy slackline disciplín

Classic slackline - vhodná pre začiatočníkov (pri páde nehrozí vážny úraz),

Longline - popruh musí byť minimálne 30 m dlhý,

Highline - balansovanie vo výškach (medzi vrcholkami hôr, útesmi, budovami),

Waterline - balansovanie nad vodnou hladinou (populárna letná alternatíva),

Okrem vyššie uvedených sú aj disciplíny ako Trickline (na triky), Tandem (dvaja na lane), Speedline (na rýchlosť), Rodeoline alebo Fitness line.

Tipy, ako premeniť Slacklining na prechádzku rúžovou záhradou,

1. Lano bližšie ku zemi. Nastavenie slackline nízko pri zemi nielenže zníži vašu úzkosť z pádu, ale uľahčí aj nastupovanie a vystupovanie z lana, čo sa v začiatkoch bude asi diať často.

2. Nezačínajte na boso. Je menšia pravdepodobnosť, že sa zošmyknete  v topánkach (bosé nohy sa môžu spotiť a šmýkať). Najmä v začiatkoch, keď ešte padáte často je aj to pristátie na zem, predsa len pohodlnejšie v topánkach.

3. Nezabudnite poriadne napnúť lano. Čím pevnejšie napnete popruh, tým menej pruženia a odrazov zažijete pri chôdzi.

4. Sústreďte sa na jeden bod. Väčšina ľudí má tendenciu pozerať sa dole na svoje nohy, čo iba znásobí to prvotné trasenie sa.

Veríme, že vás článok zaujal na toľko, že pri vašej nasledujúcej návšteve parku si pribalíte slackline a pustíte sa do tejto netradičnej zábavy!