Výbava správneho a moderného kutila

Výbava správneho a moderného kutila

Dokázať si opraviť veci sám nie je len cenovo výhodnejšie. Je to hlavne skvelý pocit, že ste to zvládli sami. Avšak pozor, nikdy nie je hanba riadiť sa návodmi. Práve tak sa človek učí. Lepšie, ako na vlastných chybách, ktoré vás môžu v konečnom dôsledku vyjsť draho. Byť kutilom taktiež neznamená, že musíte byť mužom. Vo svete je kopec žien, ktoré dokážu opraviť umývadlo, záchod či namaľovať stenu. Čo by kutilovi nemalo chýbať?

S vŕtačkou opatrne

S každým nástrojom sa niečo dá pokaziť. S vrtákom to takisto inak nie je. Stačí zvoliť väčší vrták, pridlhý alebo do zlého materiálu. Preto by ste mali používať vrtáky, ktoré sú na dané vŕtanie stvorené. Nepoužívať vrtáky do dreva na železo a opačne tie na železo do dreva. Líšia sa samotnou tvrdosťou a závitom. Práve podľa závitu ich najľahšie rozoznáte. Vŕtačku máte, podobne ako šroubovák, akumulátorovú, ale nájdete aj ručnú. Tie sa už veľmi nepoužívajú.

Bez kladiva ani na krok

Tak jednoduchý, no zároveň dôležitý nástroj, bez ktorého sa nezaobídete. Niektorí kutili majú pri sebe niekoľko desaťročí staré kladivo. Je to z toho dôvodu, že mu najviac dôverujú. Zároveň k ním môžu mať naviazaný aj blízky vzťah. Či už vďaka všetkým skúsenostiam alebo ho podedili. No zatiaľ, čo staré kladiva stále dokážu plniť svoju úlohu, nové sú predsa len lepšie.

Pýtate sa v čom? Napríklad disponujú z kvalitnejšieho materiálu. Alebo pogumovanou rukoväťou, vďaka čomu sa kladivo lepšie drží. Niektoré sú dokonca obojstranné. Zatiaľ, čo s jednou stranou pribíjate, s druhou vyťahujete zle zabité klince. Je tak len na vás, ktoré vám sadne najviac.

Jeden šroubovák stačí

Naozaj nemusíte so sebou vláčiť batoh plný šroubovák. Jeden úplne postačí, ak jeho doplnky umožňujú všetko, čo potrebujete. Ak disponuje vymeniteľnými nástavcami. Tak sa nebudete musieť trápiť nad hľadaním krížového šrobováka namiesto plochého alebo naopak. Iné zasa dokážu zistiť, či sa na mieste, kam ho strčíte, nachádza elektrické napätie.

Pre uľahčenie roboty si môžete zohnať akumulátorový šroubovák. Nemusíte s ním točiť, len držíte spúšť. Ich častou nevýhodou je, že tie slabšie nedokážu dotiahnuť šrubku až na samotný doraz. Vtedy musíte doťahovať s ručným šrobovákom alebo si poradiť inak.