Refrakčné očné vady: Keď sa svetlo láme mimo sietnice

Pod refrakčné chyby oka patria tie najznámejšie očné problémy, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj astigmatizmus. O čo pri nich ide a ako sa dajú vyriešiť?

Jedným z najčastejších dôvodov vzniku refrakčných chýb je zmena dĺžky oka, ako aj to, že rohovka a šošovka lámu svetelné lúče viac, prípadne menej. V prípade zdravého oka je to tak, že lúče svetla doň vstupujú a lámu sa tak, že na sietnicu dopadajú v oblasti žltej škvrny, teda v mieste najostrejšieho videnia. Vtedy je zrak dobrý a ostrý. Ak sa však svetelné lúče prichádzajúce do oka lámu tak, že dopadajú za sietnicu alebo pred ňu, vtedy hovoríme o refrakčných vadách.

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť

Pri krátkozrakosti sa lúče zbiehajú pred miestom najostrejšieho videnia, kvôli čomu vzniká na sietnici rozmazaný obraz. Človek vtedy vidí zle do diaľky. Ďalekozrakosť je zase typická zlým videním na blízko. Pri nej sa svetelné lúče zbiehajú za sietnicou.

Refrakčné chyby vyrieši laserová operácia

Laserová refrakčná operácia očí dokáže pacientom pomôcť pri spomínaných refrakčných chybách oka. Každej laserovej operácii predchádza dôkladné vyšetrenie, pri ktorom očný lekár dôkladne vyšetrí zdravotný stav očí. Podľa toho sa potom vyberie správny typ zákroku. Laserová refrakčná operácia očí prebieha ambulantne a pri lokálnej anestézii, takže po zákroku môžete ísť domov.

Dnes už pri takomto zákroku nie je tak rozhodujúca výška dioptrií, ale väčšiu váhu má tvar a hrúbka rohovky. Pacient by mal mať viac ako osemnásť rokov, no v prípade výrazného dioptrického rozdielu medzi ľavým a pravým okom sa umožňuje aj deťom. Laserová refrakčná operácia očí nie je vhodná pre ľudí po herpetickom zápale rohovky, ťažších vnútroočných zápaloch ani pre pacientov s kardiostimulátorom či tehotné ženy.

Foto: Bigstockphoto