Záverečné práce odovzdané: Už len obhájiť!

Koľko driny a sĺz vás stálo napísať vašu záverečnú prácu, veď si len spomeňte. Celkom oprávnene ste na seba takí pyšní a kocháte sa vytlačenou verziou vašej bakalárky či diplomovky, no to ešte nie je koniec. Prichádza totiž čas ju obhájiť. Tak čo, zvládnete to? Ste na to vedomostne i emocionálne pripravení?

Pripravte sa

Dôsledne, nespoliehajúc sa na to, že vy predsa svoju prácu najlepšie poznáte. Čo tam po nejakých prípravách? Divili by ste sa, no jedna vec je prácu napísať a ďalšiu ju dôstojne obhájiť. Všetky vysoké školy na celom Slovensku totiž vyžadujú predprípravu obhajoby záverečnej práce. Je potrebné si pripraviť podklady, presnú schému, o čom a v akom poradí budete pred auditóriom hovoriť. Vaša reč by mala obsahovať všetko podstatné z vašej záverečnej práce, rovnako tak je nevyhnutné odsledovať si čas trvania obhajoby (odporúča sa približne 5 minút plynulej reči v primeranom tempe) a v neposlednom rade je dôležité adekvátne k príležitosti aj zapôsobiť – svojím vystupovaním i vzhľadom.

Pokojne si to natrénujte doma pred zrkadlom, všímajte si svoju mimiku, gestá aj tempo reči a cvičte, dokiaľ so sebou nebudete absolútne spokojní. Potom sa predveďte niekomu z rodiny  a odskúšajte si, čo s vami spraví publikum. Lebo stres tiež urobí svoje.

Pomoc odborníkov

Už pri tvorbe vašej záverečnej práce ste si mohli všimnúť, že v súčasnosti existuje v tomto smere veľmi cielená pomoc. Mnohí z vás ju využili, napríklad tak, že si na stránkach na to zameraných prezreli nejeden vzor bakalárskej práce ideálny pre všetkých, ktorí nevedeli, ako začať, či čo má dobrá bakalárka obsahovať. Iným sa zasa hodilo, že mali šancu dostať sa k vzorovým diplomovým a záverečným prácam na stiahnutie, vďaka čomu dokázali svoje záverečné práce dotiahnuť do úspešného konca.

Aj pri predpríprave obhajoby je príležitosť nechať si poradiť od profesionálov. Tí ochotne a spoľahlivo pomôžu či už pri tvorbe podkladov, ale aj svojimi cennými radami, na čo sa počas obhajoby najviac sústrediť, čo istotne nevynechať a čo naopak rozhodne áno.

Tak úspešne obhájte!
Autorské právo: sifotography / 123RF Reklamní fotografie