Denník močového mechúra pomôže kontrolovať príznaky inkontinencie

Cítite časté a náhle nutkanie na močenie? Iba ťažko prespíte celú noc bez toho, aby ste navštívili toaletu? Obávate sa „nehody“ na verejnosti? Je možné, že trpíte inkontinenciou. Každý má občas naliehavú potrebu močiť, ale je rozdiel, či je táto naliehavosť spôsobená nadmerným príjmom tekutín, alebo je za tým niečo viac. Preto odporúčame založiť si akýsi denník močového mechúra, ktorý pomôže zistiť vážnosť vzniknutého stavu.

Čo je denník močového mechúra?

Ide o diár, kde si budete zapisovať svoje každodenné návyky súvisiace s močením. Nech to vyznie akokoľvek, je to skutočne veľmi dôležité. Na webových stránkach niektorých inštitúcií sa dá takýto denník stiahnuť, no vytvoriť si môžete aj vlastný. Obsahovať by mal hodiny dňa; počet a typ nápojov, ktoré si behom dňa doprajete; koľkokrát za deň ste navštívili toaletu; záznam o mimovoľnom úniku moču; čistenie pokožky pri inkontinencii; ako silné býva nutkanie na močenie; vaše aktivity a neresti (fajčenie, umelé sladidlá a pod.).

Ako vyplňovať denník

Začnite vytlačením kópie, a teda nevyplnenej strany, ktorú si budete nosiť všade so sebou. Keď sa napijete, zapíšte si to. Opis nápojov by mal byť detailný (druh, objem). V prípade, že idete na toaletu, zaznamenajte aj túto skutočnosť a odhadnite, koľko moču ste zo seba dostali. Ide o dôležitú informáciu, pretože občas môže byť nutkanie silné, no z tela vylúčite iba zanedbateľné množstvo tekutiny. Keď dôjde k úniku moču, zapíšte si čas, kedy k tomu došlo a koľko moču uniklo. Zapíšte aj odpoveď „áno“ alebo „nie“, aby sa vedelo, či ste mali silnú potrebu močiť, alebo sa stala táto „nehoda“ úplne nečakane.

Podrobnosti

V závislosti od typu denníka by možno lekár ocenil aj ďalšie podrobnosti o Vašich príznakoch. Čo ste práve robili, keď došlo k úniku? Možno zistíte, že moč uniká častejšie, keď cvičíte alebo kašlete. Niektoré denníky obsahujú aj priestor pre hodnotenie. Môžete teda označiť na škále od 1 do 10, aké silné bolo Vaše  nutkanie na močenie. V prípade, že používate nejaký špeciálny krém na inkontinenciu alebo iný prípravok, uveďte v denníku, ako často ho používate. Môžete tiež uviesť účinok. Podrobný opis je dôležitý, pretože pomáha ochorenie lepšie pochopiť.

Ako dlho musíte zaznamenávať svoje príznaky?

Lekár ocení, ak mu ponúknete záznamy aspoň z troch alebo štyroch dní. Vezmite si denník na prehliadku a spoločne s odborníkom preskúmajte všetky podrobnosti. Presné záznamy o príznakoch môžu byť veľmi užitočné pri stanovení diagnózy.

Denník môže pomôcť vidieť veci jasnejšie

Vďaka svojmu denníku môžete lepšie pochopiť, čo sa deje s Vaším telom. Možno zistíte, že chodíte na toaletu častejšie, ako ste si mysleli. A ako je to s únikom moču? Uvedomili ste si, že sa to deje pomerne pravidelne? Vzdali ste sa niektorých aktivít, pretože sa obávate „nehody“? Pokiaľ ste odďaľovali návštevu lekára, denník Vám môže pomôcť rozhodnúť sa. Vďaka nemu si totiž uvedomíte vážnosť situácie.

Pomoc pri liečbe

Denný diár močového mechúra môže byť užitočným nástrojom pre liečebnú kúru. Ak Vám bol diagnostikovaný hyperaktívny močový mechúr, denník môže pomôcť určiť, či je liečba účinná. Pár dní po začatí liečby skontrolujte, či nastali zmeny. Nové záznamy porovnajte so starými. V prípade, že ste zlepšenie nezaznamenali, skontaktujte sa znova so svojím lekárom a prehodnoťte iné možnosti liečby.

Spoľahlivosť

Výskumní pracovníci hodnotili účinnosť denníkov močového mechúra pri diagnostike inkontinencie moču u 214 žien vo veku od 40 do 90 rokov. Ženy si viedli 14-dňový záznam, kde si zapisovali skúseností so svojou inkontinenciou, únikom moču a čo v tej dobe robili. Vedci došli k záveru, že už sedemdňový denník dokáže priniesť stabilné, spoľahlivé a presné merania frekvencie epizód inkontinencie.

A čo elektronické diáre?

V dnešnej modernej dobe sa možno rozhodnete spracovať svoje záznamy na počítači, tablete alebo smartfóne. Vedci sa rozhodli preskúmať aj elektronický diár. K pokusu prizvali dvadsaťdva pacientov, ktorí viedli záznamy v elektronickom diári po dobu troch dní. Ukázalo sa, že väčšina z testovaných ocenila výhody takéhoto denníka. Výskumníci preto dospeli k záveru, že e-denník bol užívateľsky príjemný, expresnejší a presnejší ako papierový denník.

Začnite už dnes

Pokiaľ máte podozrenie, že môžete mať problémy s močovým mechúrom, začnite si viesť denník čo najskôr. Ak máte už stanovenú diagnózu, overte si pomocou záznamov, či liečba funguje. Začali ste používať nový prípravok? Možno Vás zaujala TENA Wash Mousse, umývacia pena v spreji, ktorá účinne čistí, hydratuje a zanecháva na pokožke ochranný film. Zapíšte si aj túto skutočnosť. Zápis o inkontinenčných pomôckach by nemal chýbať, ak ich používate. Všetky informácie, ktoré si zaznamenáte, zdieľajte s lekárom. Denný diár močového mechúra je jednoduchý, ale účinný nástroj, ktorý Vám pomôže získať kontrolu nad vlastným zdravím.
Autorské právo: tibanna79 / 123RF Reklamní fotografie