zimný fusak

Vlastnosti kvalitného zimného fusaku, v ktorom bude dieťatu teplo a pohodlne

V súčasnosti je na trhu množstvo rôznych fusakov a je náročné vybrať si. Poďte si s nami prečítať, aké vlastnosti má funkčný a pekný fusak.

Fusak je pre malé deti nevyhnutný, či už v kočíku, autosedačke alebo v zime na saniach. Deti ľahko prechladnú, a preto ich kvalitným zimným fusakom ochránite. Ak si vyberiete správne, vydrží vám aj tri roky.

Je lepšie kúpiť fusak od výrobcu kočíka, alebo od inej firmy?

Ak si kúpite zimný fusak od rovnakého výrobcu, od ktorého ste si kúpili aj kočík, výhodou je, že tieto dva kúsky pekne zladíte. Na druhú stranu fusaky od špecializovaných výrobcov sú kvalitnejšie. Majú lepšie tepelno-izolačné vlastnosti, funkčnosť a sú praktické.

Na akú sezónu fusak kupujete

Na trhu nájdete fusaky vhodné na teplejšie, letné dni, ale aj zimné fusaky. Vo výbavičke svojho bábätka by ste mali mať oba.

Správna veľkosť fusaku

Menšie/kratšie fusaky väčšinou patria do hlbokých kočíkov s vaničkou a autosedačky, zatiaľ čo väčšie/dlhšie sú ideálne pre športové kočíky. Veľkosť fusaku vyberajte na základe veku a veľkosti dieťaťa. Aké sú rozmery fusakov:

  • od narodenia do 12 mesiacov stačí približne 90 cm
  • pre deti od 12 do 36 mesiacov dlhšie ako 110 cm

Náš tip: Pokiaľ chcete fusak na dlhšie obdobie, vyberte si rastúci model. Jeho jednotlivé časti je možné, odnímať a pridávať.

Ako vybrať materiál fusaku

Fusaky tvoria tri vrsty: vrchná, izolačná a vnútorná. Funkčná vrsta musí byť nepremokavá a odolná voči vetru. Izolačná vrstva bráni únika tepla, je mäkká a vzdušná.

Najviac používané materiály: antialergické duté vlákna, perie a termoregulačná ovčia vlna. Vnútorná vrstva pricháda do kontaktu s detským telíčko, musí byť príjemná na dotyk. Vyberajte z bambusu, bavlneny, flanelu, plyšu alebo flísu.

Typ upevnenia

Detské fusaky sa zapínajú buď na pojazdný, alebo suchý zips. Existujú aj modely, ktoré majú rôzne kombinácie zipsov, čím umožňujú lepšiu reguláciu teploty. Suchý zips je typický svojou rýchlosťou pri zabaľovaní a vyberaní dieťaťa z fusaku. Na druhú stranu sa suchý zips otvára príliš ľahko.

Ceny fusakov

Ceny fusakov na zimu sa pohybujú od 30 do 140 eur. Ceny ovplyvňujú najmä použité materiály a iné vychytávky. Najlacnejšie kúsky sú väčšinou vyrobené z flísu a polyesteru, sú vhodné do kočíkov a autosedačiek.

Najdrahšie fusaky sa vyznačujú rastúcimi vlastnosťami, dajú sa predĺžiť do 2 dĺžok a rozšíriť vďaka 2 centrálnym zipsom. Využijete ich do kočíkov, autosedačiek, ale aj ako teplú deku po úplnom rozopnutí. Vyrobený sú z odolného a vodu odpudzujúceho polyestru, podšívka je z mikrovlákna.