Ako si vybrať vysávač do bazéna?

Ako si vybrať vysávač do bazéna?

Ak máte doma bazén, vysávač je nevyhnutnou pomôckou, ktorá vám pomôže udržiavať vodu v ňom čistú. Postará sa nielen o nečistoty na dne, ale tiež na stenách. Aké vysávače na trhu nájdete a ktorý je pre vás ten pravý?

Typy vysávačov do bazéna

Siahnuť môžete po klasickom ručnom vysávači, ktorý obsahuje teleskopickú tyč a s vašou pomocou zvládne povysávať celý bazén. Ide o ideálnu voľbu v prípade, že máte doma menší bazén.

Alternatívou je poloautomatický vysávač do bazéna, ktorý sa napája  hadicu a k čisteniu používa pieskovú filtráciu. Čistú vodu vracia do bazéna. Väčšina poloautomatických vysávačov čistí iba dno a to náhodne, preto sa môže stať, že nevyčistí celý bazén.

Pokiaľ hľadáte robotického pomocníka, ponúka sa vám automatický vysávač do bazénu, ktorý zvládne vyčistiť celý bazén vrátane stien aj schodov. Nemusíte ho napájať na filtráciu, ovládate ho komfortne pomocou diaľkového zariadenia. Nevýhodou je jeho vyššia cena.

Myslite aj na povrch bazéna

Pri výbere vysávača do bazéna zvážte aj povrch bazénu. Vysávače zvládnu vyčistiť takmer všetky typy materiálov - fóliu, betón aj PVC. Niektoré vysávače ale môžu mať problém s určitými typmi povrchov, ako je napríklad mozaika, preto si pred kúpou zistite, či je vami vybraný vysávač skutočne vhodný na daný povrch.

Vysávač podľa ďalších parametrov

Zamyslite sa aj nad tým, akú veľkosť a tvar má váš bazén. Pokiaľ je priveľký, s ručným vysávačom bude čistenie skutočne namáhavé. Zároveň vám ale neposlúži robotický vysávač, pokiaľ vlastníte kruhový bazén.

Rovnako sa zamerajte na chcené a užitočné funkcie. Okrem programov, niektoré vysávače disponujú možnosťou ovládania cez smartfón, upozornia vás na plný filtračný kôš, dokážu vypustiť vodu pri vychádzaní z bazéna či vytvárajú vír, ktorý udrží všetky nečistoty vo filtračnej komore.

Akonáhle sa rozhodnete pre vysávač, ktorý vyhovuje vašim potrebám, môžete sa pustiť do pravidelnej starostlivosti o bazén. Ten by ste mali vysávať aspoň raz za 14 dní. Ak však používate plachtu na zakrytie bazénu, môžete bazén čistiť menej frekventovane.