Turistika v zime: 3 tipy ako na zimnú turistiku

Turistika v zime: 3 tipy ako na zimnú turistiku

Zima mení turistické chodníky na nepoznanie. Sneh dokáže vyrovnať skalnaté a nerovné chodníky, čo robí v tomto smere zimné prechádzky o niečo menej náročné, ako tie letné. Na druhej strane, hlboké záveje znemožňujú dostať sa do niektorých oblastí bez snežníc, a zo strmých svahov sa môžu stať ľadové šmykľavky. Prinášame vám 3 tipy, ako si užiť turistiku aj v zime.

Chráňte svoje nohy

Zimná turistická obuv by mala byť nielen teplá a pohodlná, ale aj kompatibilná s vašimi mačkami, či snežnicami. Dôležitá je aj jej dostatočná izolácia. Snežnice a mačky sú nevyhnutnosťou akejkoľvek zimnej túry. Môžete ich využiť napríklad na utlačenom snehu v teréne, ktorý nie je príliš strmý, zatiaľ čo snežnice sú vhodné na rovinaté alebo svahovité túry v prašnom snehu. Mačky vám zase pomôžu v strmom a zľadovatenom teréne. Ak je terén strmý, exponovaný, alebo nad hranicou lesa, možno budete potrebovať aj cepín. Je však dobré najskôr sa oboznámiť s tým, ako ho správne používať.

Nepodceňte doplnenie síl

Toto je známa rada pre turistov, no v zimných mesiacoch je dvojnásobne dôležitá. Pohybom v zime spaľujete veľa kalórií a na chrbte so sebou nosíte viac vybavenia. Aby ste udržali svoje telo v teple, je dobré pravidelne jesť. To môže byť pri veľmi nízkych teplotách zložité, pretože skrátka nemáte chuť zastaviť sa na pokojný obed. Robte si však krátke prestávky a pokračujte v pohybe. Nezabúdajte ani na pitný režim. Do termosky si pripravte bylinkový čaj, alebo sa minimálne pokúste udržať vašu vodu v tekutom stave bez toho, aby zamrzla.

Spojte sa s prírodou

Najlepší spôsob, ako sa pohodlne vydať na zimnú turistiku, je vyraziť tam s priateľmi, ktorí sú v zimnej turistike zbehlí, a dobre poznajú terén. Častokrát to nie je len o samotnej výstupnej dlhšej turistike, ale aj o rozširovaní skúseností s rôznymi teplotami a poveternostnými podmienkami. Sami tak najlepšie na vlastnej koži zistíte, aký druh turistiky je pre vás v zime vyhovujúci, a aké vybavenie potrebujete. Zistíte tiež, ako dlho vám vyhovuje zostať vonku.

Pamätajte, vždy sa môžete vrátiť. Je v poriadku povedať, že vám došli sily, je príliš chladno, alebo vám nevyhovujú iné poveternostné podmienky. Hory tam budú vždy.