Akvárium pre začiatočníkov a ako na to

Akvárium pre začiatočníkov a ako na to

Rozhodli ste sa zaobstarať si akvárium a nemáte žiadne skúsenosti a znalosti? Rozhodne je to dobrá voľba. Takéto akvárium vám môže vytvoriť nielen peknú dekoráciu do interiéru, ale určite je fascinujúce sledovať podvodný svet z pohodlia svojej "pohovky".

Pred zaobstaraním akvária sa treba najprv zorientovať vo svete akvaristiky. Určite začnite sladkovodným akváriom. V dnešnej dobe už nájdete na trhu tzv. Akváriové sety, ktoré pomôžu zo založením akvária.

Väčšia nádrž sa lepšie udržuje

V prvom rade musíte vybrať vhodnú nádrž. Je to paradox, ale je všeobecne známe, že na údržbu a prevádzku je ľahšia nádrž s väčším objemom. Dôležité je zvoliť veľkosť akvária podľa druhu a množstva rýb. Všeobecne sa uvádza, že na 1 liter vody pripadá ryba s veľkosťou 1-2 cm (v dospelosti).

Správne umiestnenie je veľmi dôležité

Kam také akvárium umiestniť? Dôležité je určite umiestniť akvárium tak, aby naň nedopadali slnečné lúče a voda v akváriu sa neprehrievala. Všetko je potrebné dôkladne premerať a zvážiť. Akvárium je potrebné umiestniť na podstavec tak, aby hrany akvária nepresahovali cez okraje skrinky, pretože by hrozilo poškodenie akvária.

Akvárium pre začiatočníkov a ako na to

Podstavce sú bezpečné a pevné

 

V prípade obstarania si väčšieho akvária nie je určite zlá voľba kúpa originálneho podstavca (skrinky) pod akvárium. Takéto skrinky sú prispôsobené potrebnej nosnosti. Majú spevnenú konštrukciu. Len pre zaujímavosť, akvárium s rozmermi 50x20x30 cm váži s naplnenou vodou cez 30 kg . V súčasnej ponuke je veľká škála akváriových skriniek v rôznom prevedení z rôznych materiálov, tak aby sme interiérový doplnok "napasovali" na mieru.

Kúpiť môžeme celý akváriový set , ktorý obsahuje stolík pod akvárium, nádrž a kryt na akvárium s osvetlením. Sety sú ale rôzne s rôznym obsahom.

Aká akváriová technika je nevyhnutná?

Čo sa týka akváriovej techniky ako takej, určite je nevyhnutné si zaobstarať filter, ohrievač, teplomer a osvetlenie. Všetko sa samozrejme volí podľa veľkosti akvária. Pri kúpe akváriovej techniky vám určite poradia odborníci - predajcovia takýchto zariadení.

Naplnenie akvária

Akvárium máte doma a teraz je nutné nádrž naplniť. Začnite dnom akvária. Na dno najlepšie použite akváriový substrát, potom umiestnite akváriovú techniku a môžete pokračovať dekoráciami. Sú to napríklad korene, kamene, ale tiež môžete použiť živé rastlinky, ktoré vám vo vhodne zvolenom substráte budú určite prosperovať.

Teraz stačí napustiť akvárium vodou

Teraz môžete opatrne napustiť vodu. Najlepšie pomocou misky alebo pomocou vrecka tak, aby nebolo prúdom vody porušené dno a dekorácie.

A teraz už môžete spustiť akváriovú techniku. A ak bude akvárium kvalitne osvetlené, určite splní svoj účel.