5 chýb, ktoré skracujú životnosť plaviek. Robíte ich aj vy?

5 chýb, ktoré skracujú životnosť plaviek. Robíte ich aj vy?

Od plaviek v prvom rade chceme, aby čo najdlhšie vyzerali ako nové a mohli nám tak dlho robiť parádu. Mnoho z nás ale v starostlivosti o ne robí chyby, ktoré ich životnosť razantne skracujú. Akých zlozvykov by ste sa mali rýchlo zbaviť a akými ich naopak nahradiť? Pripravili sme pre vás zoznam tých najzásadnejších.

1.      Perieme v nesprávnych prostriedkoch

Dámske plavky si ako väčšinu bielizne pred prvým použitím určite preperte. Nezabudnite, že plavky vďaka svojim materiálom vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Predtým než s nimi prvýkrát vyrazíte k vode im doprajte vodný kúpeľ – do vlažnej vody pridajte jemný prací prostriedok, neutrálne mydlo alebo lyžicu jablčného octu, ale určite dajte ruky preč od obyčajnej aviváže. Tá by mohla nenávratne poškodiť vlákna plaviek.

2.      S krémom čakáme až k vode

Väčšina z nás s nanesením opaľovacieho krému čaká až na pláž, kedy sme už oblečené v plavkách a pripravené sa slniť. Vedela ste ale, že aj výrobcovia plaviek odporúčajú aby ste sa s obliekaním plaviek počkali až na okamih, keď krém na pokožke úplne zaschne? Mastný prípravok totiž umelým vláknam veľmi nesvedčí a zároveň sa z nich zle dostáva. Rovnako tak vláknam nesvedčia dezodoranty alebo parfumy.

3.      Nedávame pozor, kam si sadáme

Piesok, kamene alebo drevené lavičky nesvedčia jemným plavkovým vláknam. Pokiaľ sa rozhodnete na nejaký z týchto materiálov posadiť, nezabudnite si pod seba dať osušku, deku alebo pareo . Ďalším strašiakom pre plavky môžu byť tobogány a šmykľavky. Pokiaľ sa chystáte užiť si deň na týchto atrakciách, určite si pripravte hladké jednodielne plavky alebo bikiny bez aplikácií a ozdôb, tie by sa na atrakciách mohli ľahko zničiť.

5 chýb, ktoré skracujú životnosť plaviek. Robíte ich aj vy?

4.      Nestaráme sa o mokré plavky

Po skončení vodných radovánok väčšina z nás mokré plavky zabalia do uteráka a uložia ich do plážovej tašky. To ale plavkám veľmi nesvedčí. Čo najskôr po prezlečení do klasického oblečenia by ste mali plavky opláchnuť v studenej vode. Zbavíte sa tak prvotných nečistôt ako je piesok alebo soľ. Po príchode domov určite nenechávajte mokré plavky dlho ležať bokom. Na vypranie opäť použite jemný prací prostriedok alebo neutrálne mydlo. Plavky ale nežmýkajte protirotáciou tak, ako ste zvyknutá pri normálnej bielizni. Buď ich vyžmýkajte stlačením do guličky alebo ich vložte do froté uteráka a prebytočnú vodu z nich vytlačte.

5.      Sušíme pri vysokých teplotách

Časté chyby robíme aj v sušení plaviek. Aby sa nezničila štruktúra vlákien, mali by sme sa vyhnúť sušičke aj kúreniu, pretože by ich vysoká teplota mohla nenávratne vlákna plaviek zničiť. Vyhnite sa aj sušeniu na priamom slnku. Plavky je najlepšie nechať uschnúť v tieni na sušiaku vo vodorovnej polohe. Než plavky uložíte späť do skrine nezabudnite sa uistiť, že sú naozaj suché. Vyhnite sa uloženiu do plastového vrecka, miesto toho siahnite po látkovom. Uistite sa tiež, že vystužené košíčky plaviek nebudú dlhšiu dobu pretlačené alebo zdeformované, ich tvar by potom mohol zostať navždy zdeformovaný.