Dostali ste sa k cenovo výhodnému snežnému skútru, ale neviete, kde ho môžete prevetrať? Snežný skúter nepatrí medzi bežné dopravné prostriedky a vidieť ho je hlavne na horách, kde pomáha horským záchranárom. Vie byť však aj strojom, ktorý sa v horách postará o vašu zábavu a vyženie vám adrenalín do závratných výšin.
Kto môže riadiť snežné skútre
Silnejšie skútre, ako sú snežné skútre Lynx, celkom iste nepatria do rúk malým deťom. Kto ich využíva? Napríklad už spomínaní záchranári alebo majitelia vysoko položených horských chát. Skútre vozia zásoby, ťažší náklad alebo zhŕňajú sneh. Je teda jasné, že nejde o hračku. Zákon ukladá povinnosť, že jazdec musí vlastniť vodičský preukaz. Tu sa zastavíme, pretože paragraf zaraďuje skútre do rovnakej kategórie ako motorky. Znamená to, že by ste mali mať vodičský preukaz typu A. Na druhej strane väčšina skútrov disponuje v prednej časti dvomi lyžami a v tomto prípade vám bude stačiť preukaz typu B. Ak tento doklad vlastníte, môžete si pokojne jeden skúter kúpiť. Následne však zistíte, že máte problém s tým, kde so skútrom jazdiť. V zahraničí je bežné, že pre skútre sú vyčlenené a dokonca upravené trasy s dĺžkou niekoľko kilometrov. U nás bohužiaľ podobné trasy neexistujú. Rovnaký problém majú napríklad aj majitelia štvorkoliek. Štvorkolka v lese bez povolenia majiteľa pozemku znamená riziko pokuty. Preto štvorkolky vidíme hlavne v uzavretých areáloch alebo na bežných cestách. Je to škoda, pretože jazda na skútri i na štvorkolke je zábavná, bezpečná a jednoduchá. Snežný skúter sa ovláda riadidlami. Nemá klasickú prevodovku, ale variátor a odviesť na skútri sa môžu až tri osoby.
Kde si so snežným skútrom zajazdíte
Zostávajú vám teda dve možnosti. Prvou je, že sa vyberiete do zahraničia. Prevoz skútra nie je až tak náročný, ako si myslíte. Existujú rôzne prívesy na skútre. Tie majú nosnosť a tiež upevňovacie mechanizmy plne prispôsobené prevozu snežného skútra do vzdialenejších končín. Druhou možnosťou je jazdenie v uzavretých areáloch, ktorých majitelia vám dajú povolenie na jazdu. Spomenúť musíme tiež poslednú možnosť, a to jazdenie po klasickej ceste, ktorú zákon povoľuje. Pozor však na to, že musí ísť o homologizovaný stroj s poznávacou značkou. Ešte jedno malé varovanie. Snežné skútre môžu jazdiť rýchlosťou až 150 km/h. Pri takejto rýchlosti je pocitová teplota omnoho nižšia ako reálna. Preto si na jazdu so skútrom pripravte špeciálne oblečenie. V obchodoch síce nenájdete kombinézy pre vodičov snežných skútrov, ale rovnako dobre vám poslúži zateplené oblečenie pre majiteľov motoriek. Nezabudnite na ochrannú helmu, okuliare a oceníte tiež vyhrievané rukavice.