Ako sa pripraviť na amatérske preteky štvorkoliek

Ako sa pripraviť na amatérske preteky štvorkoliek

Vlastníte štvorkolku už nejaký ten mesiac a omrzela vás jazda po okolí? Máme pre vás tip. So svojou štvorkolkou sa môžete zúčastniť amatérskych pretekov a vychutnať si nový terén. Možno sa vám podarí dokonca vyhrať. Na to, aby ste boli úspešní, je potrebné štvorkolku mierne upraviť pre potreby pretekov.

Deň plný adrenalínu

Amatérske alebo hobby preteky sa podobajú profesionálnym. Nechýba im súťaživá atmosféra a riadna dávka adrenalínu. Mnohé hobby preteky sú zábavou pre celú rodinu vďaka vekovým kategóriám od juniora až po seniora. Zároveň bývajú preteky doplnené aktivitami pre deti, koncertmi a možnosťou občerstvenia. Na internete iste nájdete preteky, ktoré sa vám budú pozdávať a vaša štvorkolka bude spĺňať parametre súťažnej kategórie. Pre účasť na pretekoch je potrebná registrácia a zaplatenie registračného poplatku. Poplatky pokrývajú náklady spojené s usporiadaním pretekov od zabezpečenia bezpečnosti až po spomínané atrakcie pre deti. Súťaže, ktoré majú dlhoročnú tradíciu bývajú často veľmi rýchlo obsadené. Na niektorých sa zúčastní vyše sto pretekárov. Aj vy môžete byť medzi nimi a vyskúšať svoje schopnosti či schopnosti vašej športovej štvorkolky.

Pripravte sa na preteky

Na preteky sa hlási každý jazdec so snahou odhaliť svoje maximálne limity a samozrejme vyhrať. Základom úspechu je príprava stroja na preteky. Každú jednu štvorkolku, aj prémiové štvorkolky Can-Am, je potrebné pred súťažou mierne upraviť. Najväčší nápor pri driftovaní, skokoch a rýchlej jazde zažije podvozok. Práve podvozku by ste mali venovať mimoriadnu pozornosť, a to predovšetkým tlmičom. Nárazy pri jazde po kameňoch, otrasy pri výskokoch a dopadoch alebo jazda po brodoch vedia byť riadne tuhé. Perfektné fungovanie tlmičov vám umožní rýchlejšiu jazdu. Každá trať vyžaduje špecifické nastavenie tlmičov, a preto si vyberte také, ktoré vo vašom okolí nastavia a opravia v servise. Okrem tlmičov venujte pozornosť aj pneumatikám. Každý šofér pozná pravidlo, že pre bezpečnosť sú práve pneumatiky najdôležitejšou časťou vozidla. Toto isté pravidlo platí i pre súťažné štvorkolky. Na preteky je najlepšie prezuť kolesá do šesťplátnových gúm, ktoré odolajú ostrým kameňom. Poraďte sa u autorizovaného predajcu, aký materiál pneumatík je vhodný na povrch súťažnej trate. Nezabudnite ani na ochrannú prilbu, okuliare, rukavice a overal, ktorý vám zabezpečí bezpečnosť proti odlietavajúcim kamienkom a bahnu. A aby sme nezabudli na to najdôležitejšie - niekedy nezáleží na stroji, ale na vašom odhodlaní a odvahe.