Impregnácia betónu a kameňa vypadá v 21. storočí inak

Impregnácia betónu a kameňa vypadá v 21. storočí inak

Naše domovy aj záhrady pracujú s prírodnými materiálmi, ako je prírodný kameň, tehla, dnes je dokonca moderným priznaný betón. Tieto materiály sú však porézne, a tým pádom veľmi citlivé na znečistenie. Vhodným riešením je impregnácia. V dnešnej dobe sa však jednoznačne odporúča tá, ktorá je postavená na moderných nanotechnológiách.

Zatiaľ čo bežná stavebná chémia vytvára látky na molekulárnej báze, nanotechnolológie si siahli až na atomárnu úroveň. Manipuláciou s atómami vznikajú nové látky s unikátnymi vlastnosťami. Chemická nanotechnológia vďaka tomu dokázala vyvinúť látky na ochranu povrchov materiálov. Tie sa inšpirovali tým, čo už vymyslela sama príroda. Typickým príkladom je takzvaný efekt lotosového kvetu. Rastlinka vyrastajúca z blata a špiny vyniká svojimi samočistiacimi schopnosťami. Znečistenie aj voda po jej povrchu rýchlo stečú a rastlinka zostane žiarivo čistou. A práve tento efekt sa podarilo napodobniť aj špecialistovi na chemickú nanotechnológiu, firme NanoConcept. Tá vyvíja látky, ktoré chránia povrch a chovajú sa podobne ako sklo. Preto sa tieto látky často aj tekutým sklom nazývajú.

Nanotechnológie nám otvárajú dvere 21. storočia

Už teraz môže byť nanotechnológia súčasťou našich životov. Pomáha nám napríklad v domácnosti tým, že chráni rôzne povrchy pred znečistením. Využíva sa hydrofóbny efekt nanoimpregnácie k tomu, aby odpudzovala špinu a zabraňovala vsiaknutiu nečistôt do štruktúry materiálov. Jedným z veľmi účinných a žiadaných výrobkov je nano impregnácia betónu a kameňaTá extrémne odpudzuje kvapaliny, konzervuje a má dlhodobý účinok a odolnosť voči oderu. Nepoužíva pritom vlastnosti silikónu, živice ani vosku ako bežné impregnácie.

Nano impregnácia betónu a kameňa je vyšším levelom bežnej impregnácie

Poréznych materiálov máme okolo seba v domácnosti aj v exteriéri veľa. Pozrite sa trebárs len na všetky miesta, kde máte obkladačky a dlažbu. Špáry medzi jednotlivými obkladačkami a dlaždičkami sa rýchlo zašpinia. V kúpeľni sa na nich dokonca tvorí pleseň. Aj špáry sú porézne a znečistenie je niekedy nemožné odstrániť. Jednoduchým riešením je tieto špáry naimpregnovať nano impregnáciou na kameň a betón. Určite nájdete v byte ďalšie nasiakavé materiály z betónu, kameňa, či trebárs omietky, pre ktoré je hydrofóbny účinok nano impregnácie vhodnou ochranou.

Impregnujte kameň aj betón na záhrade

Nano impregnácia betónu a kameňa nachádza uplatnenie aj v exteriéri. Slúži k zakonzervovaniu súčasného stavu betónu, tehly aj kameňa. Taktiež však pórobetónu či trebárs strešnej krytiny. Výhodou nano impregnácie je, že po jej aplikácii už materiál nepotrebuje ďalší náter, ako tomu býva u bežných impregnácií. Ošetrený povrch nijak nezapácha a použitie nano impregnácie je neviditeľné.

Na čo všetko sa nano impregnácia hodí?

Impregnovať s ňou môžete dlažby aj chodníky. Či už sú z betónu, kameňa, alebo z tehly. Podobne ochránite krb pred sadzami, rôzne dekoratívne kvetináče, záhradné sochy, pomníky a náhrobné kamene. A možností nájdeme skutočne viac.

Účinná nano impregnácia betónu sa hodí na betón, pórobetón, ortobetón, vláknocement, cement, portlandský cement, pieskovec, tehly (lícové aj kabrincové), neglazúrovanú keramiku, terracot, kameninu, prírodný a umelý kameň, mramor, žulu a pálenú hlinu.

Nano impregnácia chráni aj pred poškodením poveternostnými vplyvmi. Naimpregnované materiály sú chránené v lete pred znečistením fľakmi od ovocia aj pred rôznymi mastnými škvrnami. Súčasne sú však chránené pred poškodením mrazom. Do rôznych prasklín a pórov totiž môže v zime prenikať voda a tá potom poškodí keramiku, betón aj prírodný kameň. Nano impregnácia tomu dokáže zabrániť.