História slnečných okuliarov

Že boli starí Rimania múdri ľudia, to vie snáď každý. A už v tejto dobe ľudia vedeli, že pred slnečným žiarením by si mali chrániť zrak. Hovorí sa, že už rímsky cisár Nero si chránil svoj zrak, keď sa pozeral na zápasy - a to tak, že sa pozeral cez sklo smaragdu, aby mu slnečné žiarenie nepoškodilo zrak. Číňania a niektorí sudcovia zase používali doštičky šedého kremeňa - to už nebolo ani tak kvôli ochrane, ale vďaka tomu, že vyzerali prísnejšie.

 

O pár rokov neskôr prišiel James Ayscough s tmavými šošovkami (v 18. storočí). Najväčším problémom bolo, ako tieto "slnečné okuliare" udržať na nose. S nápadom prišiel Edward Scarlett - vynašiel rám, ktorý dokázal udržať okuliarové sklá a dokázal celé okuliare držať na tvári. Rámy na okuiare začali vyrábať z koží, kostí alebo kovu. A ak si myslíte, že okuliare mali nejaké obrúčky, tak sa mýlite. Pôvodne miesto obrúčok používali stuhy z hodvábu, ktoré sa uchytili okolo uší. Nikto však neveril tomu, že by tmavé sklo mohlo chrániť zrak pred slnečným žiarením. Najskôr boli okuliare považované za škaredú zdravotnú pomôcku - a to sa zmenilo až niekedy v 20. rokoch 20. storočia - vtedy sa stalo nosenie slnečných okuliarov veľmi modernou záležitosťou.

 

Zlom prišiel v roku 1929, zaviedla sa masová výroba slnečných okuliarov, predaj odštartoval veľké davové šialenstvo a obľuby sa dočkali slnečné okuliare okuliare aj u celebrít.

 

Ďalší veľký zlom prišiel už v roku 1936, kedy Edward Land vynašiel polarizačný filter. Tento filter má pre nás veľký význam aj dnes, pretože dokáže eliminovať odlesky od lesklých plôch.

 

Dnes pre nás sú slnečné okuliare úplne nevyhnutné. Chráni náš zrak a dokonca sa stali módnym doplnkom.