Spoznajte superschopnosti rastlín a ich vplyv na ľudské telo

Tradičné liečenie bylinami praktizujú bylinkári a lekárnici už dlhé stáročia. Byliny dokážu oveľa viac ako len dodať chuť, farbu a vôňu jedlám - ich liečebné a regeneračné účinky sú výnimočné. Existujú tisíce druhov bylín, ktoré používame v kuchyni, na liečenie či iné účely. Z niektorých sa používajú listy, semená, korene, kvety či plody, iné sú prospešné len tým, že ich pestujeme v našich domácnostiach. Pozrime sa na ne detailnejšie.

POSILNENIE IMUNITY

Byliny s vysokým obsahom flavonoidov majú mierne protizápalové vlastnosti. Cesnak posilňuje imunitný systém a dokonca stimuluje rast buniek, ktoré ničia škodlivé cudzorodé organizmy. K najznámejším bylinám povzbudzujúcim imunitu patrí echinacea. Echinacea podporuje aktivitu lymfocytov, ktoré sú pripravené zneškodňovať „votrelcov“, ktorí vniknú do organizmu, napríklad vírusy. Pomôže aj rozmarín, šalvia, tymián, harmanček, púpava, ginkgo, zelený čaj, pestrec mariánsky, cibuľa.

PREDCHÁDZANIE RAKOVINE

Mnohé byliny obsahujú flavonoidy, vďaka čomu majú silné protirakovinové účinky, podobne ako flavonoidy v ovocí a zelenine. Flavonoidy pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny a degeneratívnych ochorení, znižujú riziko infarktu a mŕtvice, podporujú antioxidačné účinky vitamínu C. Antioxidanty ničia voľné radikály, ktoré spôsobujú rakovinu. Nápomocnými sú cibuľa, rozmarín, šalvia, tymián, harmanček, púpava, ginkgo, zelený čaj, pestrec mariánsky.

PREVENCIA NÁDOROV

Niektoré bylinky obsahujú fytochemikálie terpenoidy – silné antioxidanty, ktoré bránia rastu nádorov. Tieto látky obsahuje napríklad levanduľa, rozmarín, mäta, šalvia, harmanček, rasca, kôpor, koriander, tymián, bazalka, zelerové semená, citrónová tráva, kardamom, fenikel.

TRÁVIACE PROBLÉMY

Niekedy stačí, keď sa zo zahriatych bylín uvoľní plná aróma, ktorá je dokonalým spúšťačom trávenia. Ľudovo povedané „začnú sa nám zbiehať sliny“, potrebné na pripravenie žalúdka na príchod jedla. Enzýmy obsiahnuté v slinách spúšťajú tráviaci proces, pomáhajú telu stráviť tuky a sacharidy. Ak tento proces nenastane ešte predtým ako sa jedlo ocitne v žalúdku, nie je dostatočne spracované a môžu sa objaviť zažívacie problémy ako nadúvanie, zápcha, hnačka, vetry, dráždivé črevo apod. Pomôže tymián, rozmarín, oregano, mäta.

SILA RASTLÍN

Množstvo výskumov dokazuje, že byliny a kvety majú liečivé vlastnosti. Využite ich schopnosti a blahodárne účinky aj vy. Doprajte si čaj z harmančeka pri nespavosti, rozmarín na zlepšenie koncentrácie a osvieženie dychu, kôpor alebo mätu na dobré trávenie, gardéniu alebo jazmín na uvoľnenie napätia a upokojenie, kvet bazy na úľavu pri prechladnutí, medovku pri bolestiach hlavy, levanduľu alebo valerián pre pokojný spánok... Niektoré rastliny pozitívne pôsobia aj na prostredie, v ktorom sa pohybujeme. Skvelými čističkami vzduchu sú napríklad zelenec, palma areca, lopatkovec, brečtan popínavý, ale aj aloe vera, sú teda ideálne na pestovanie v  domácnosti.

PREPOJENIE MYSLE A TELA

Psychické a fyzické zdravie sú veľmi úzko prepojené. Ochorenie jedného z týchto systémov, rozpoznanie a správne liečenie ochorenia si vyžaduje aj riešenie potenciálne neidentifikovaného ochorenia v druhom systéme. V mnohých prípadoch je najúčinnejšou metódou ako dosiahnuť optimálne psychické a fyzické zdravie využívanie rôznych druhov rastlín. Cieľom je dosiahnuť rovnováhu oboch systémov súčasne a čo najprirodzenejšou a bezpečnou formou, bez neželaných alebo dokonca škodlivých vedľajších účinkov. Taká je sila prírody.

Zdroj: ShopAlike