UPEČTE SI ZDRAVIE...

Upečte si zdravie alebo lepšie povedané zdravé raňajky. Obľubujete sladké raňajky a zároveň chcete niečo čerstvé a sýte? Skúste si upiecť zdravé lievance z kokosovej múky a čerstvým ovocím.

Na vláčne teplé lievance budete potrebovať kokosovú múku, jedno až dve vajcia, štipku prášku do pečiva, štipku škorice, na dosladenie ovocný cukor (erythritol) a kúsky ovocia podľa vlastného výberu. Odporúčame jahody alebo drobné lesné plody. Všetky suroviny spolu dohladka vymiešate a pečiete na vyhriatej panvici s malým množstvom oleja. Podávate dozdobené ovocím, príp. preliate topingom.

 

3-clanok-2PREČO KOKOSOVÁ MÚKA A OVOCNÝ CUKOR?

Kokosová múka je z nutričnej stránky výbornou potravinou, pretože obsahuje málo sacharidov, zároveň však veľa vlákniny, ktorá je dôležitá pre vaše trávenie. Ďalšou veľkou výhodou je jej nízky glykemický index, ktorý jej konzumáciu dovoľuje aj diabetikom. Je veľmi ľahko stráviteľná a rýchlo dodá pocit sýtosti. Čím ďalej tým viac sa spolu s ostatnými kokosovými produktami (kokosový cukor, olej, voda či smotana) stáva vítaným pomocníkom v kuchyniach aj slovenských gazdiniek. Nemusíte sa báť kokosovej arómy vo všetkých jedlách kde kokosovú múku použijete. Jej chuť je totiž neutrálna a vhodná do sladkých i slaných pokrmov. Je známou surovinou v redukčných, paleo a nízkosacharidových diétach.

Ovocný cukor erythritol odporúčame ako zdravšiu náhradu bežného bieleho cukru, pretože ako prírodné sladidlo má oveľa pozitívnejší dopad na naše zdravie. Má niekoľko zaujímavých, paradoxne nulových, hodnôt. Ako jedna z mála látok má nulový glykemický index (nezvyšuje teda hladinu cukru ani inzulínu v krvi). V niektorých krajinách je označený ako produkt s nulovým percentom kalórií a neprispieva k vzniku zubného kazu. Práve preto  je často odporúčaným sladidlom aj vo výrobkoch pre deti. V ústach má dokonca chladiaci účinok. Je ideálnym ochucovadlom do káv, čajov, limonád,  omáčiek a dresingov. Dá sa vynikajúco použiť pri varení a pečení. Jediné nebezpečenstvo pri nadmernej konzumácii ovocného cukru je možnosť laxatívneho účinku.

Ďalšie zdravé produkty na: najtelo.com