Čo pomáha na vyrážky na tvári? Nápomocnou vám bude čierna baza

Mnohé influencerky, blogerky a videoblogerky navodzujú pocit, že zbaviť sa akné je predovšetkým o správnom zvládnutí make-upu. Ale akné je problém, ktorý si žiada skutočnú liečbu a make-up ho naopak zhoršuje. Zamaskovať totiž neznamená vyliečiť. Čo pomáha na vyrážky na tvári?

Každé akné je pre jeho nositeľa problematické. Avšak niektoré stavy sú skutočne natoľko závažné, že vyžadujú komplexnú liečbu a vyriešenie vnútorných aj vonkajších príčin spôsobujúcich tento stav.

Akné je chronickým ochorením mazových žliaz, u ktorého dochádza k nadmernej tvorbe kožného mazu. Baktérie spôsobia zhrubnutie pokožky a upchajú sa póry. K problémom dochádza vo chvíli, kedy upchatý pór praskne a na povrch vyplaví baktérie, ktoré spôsobia masívnejší zápal pokožky. To už hovoríme o acne vulgaris.

Príčin akné je viac. Čo pomáha na vyrážky na tvári?

Najčastejšie sa akné objavuje v dospievaní. Až 15 % dospievajúcich má závažnú formu akné. Nie je to však jediné životné obdobie, kedy s akné bojujeme. Stále častejšie sa skloňuje aj predmenopauzné obdobie u žien. Hormonálne výkyvy, konkrétne prítomnosť androgénov, sú jednou z príčin vzniku akné. Ďalšie vplyvy má genetika, imunitné faktory, aj naša bakteriálna flóra.

Nesmieme však zabudnúť ani na nezdravý životný štýl. Nadmerné konzumovanie alkoholu, fajčenie, stres, nedostatočný pitný režim, nevhodná strava, ale aj nadmerné líčenie či absencia dezinfikovania kozmetických pomôcok môžu zapríčiň vznik akné.

TIP: Viac informácií o akné, jeho druhoch, príčinách, ale aj o prírodnej liečbe tohoto problému, nájdete v článku Ako sa zbaviť akné.

Skúste ako prvú pomoc, ale aj ako prevenciu prírodnú liečbu. Pomáhajú bylinky, liečivé huby, probiotiká aj špeciálna prírodná kozmetika Panea.

Čierna baza pomáha na akné

Čierna baza je obľúbeným kríčkom našich dedín. Nemala by chýbať na žiadnej záhrade. Výborné dobroty si jednoducho pripravíme z jej kvetov, ale aj z plodov. To ale len v tom prípade, ak nás so zberom nepredbehnú spoluobyvatelia našich záhrad – vtáci. Málokto však vie, že baza je aj vynikajúcim pomocníkom proti akné. Aplikuje sa ako pleťová voda.

Výroba pleťovej vody z čiernej bazy je veľmi jednoduchá. 10 kvetou bazy zalejete ¼ l vody a necháte prejsť krátkym varom. Tento odvar potom po 24 hodinách scedíte a uskladníte v chladničke. Ideálne je robiť si čerstvú raz týždenne. Na obdobie mimo kvitnutia bazy si máte možnosť túto pleťovú vodu uskladniť v mrazničke. Je skvelá na čistenie pleti, proti mastnej pleti, a dokonca sa odporúča aj ako pomocník na celulitídu.