Rebríky pre domácich kutilov na všestranné využitie

Každý poriadny domáci kutil by mal vlastniť aspoň jeden kvalitný rebrík. Výber rebríka záleží od jeho účelovosti. Nemusíte si ihneď kupovať multifunkčný typ, ak potrebujete rebrík len na občasnú výmenu žiarovky alebo zavesenie záclony. Ak je však majstrovanie naozaj váš koníček a denne niečo prerábate, opravujete alebo vlastníte ovocný sad, zíde sa vám pevný a odolný teleskopický rebrík.

Rebrík pre každú domácnosť

Do malých bytov nie je potrebné kupovať rebrík, postačia vám aj rozložiteľné schodíky. So schodíkmi sa dostanete k najvyššiemu bodu stropu a taktiež ku garnižiam. Veľký rebrík by vám v byte len zbytočne zavadzal. V rodinných domoch s veľkou záhradou si nájdu využite klasické operné rebríky. Nikdy nemôžete vopred odhadnúť do akej výšky budete potrebovať dočiahnuť. Preto je dobré si zaobstarať operný teleskopický rebrík. Jeho veľkou výhodou je skladnosť. Naozaj všestranné využitie majú rebríky, ktoré sa skladajú z troch častí. Takéto rebríky sa dajú využiť ako štafle, ako rovný rebrík alebo štafle s vysúvateľným ramenom. Pre naozajstných fajnšmekrov je na trhu k dispozícii multifunkčný rebrík. Multifunkčný rebrík vám dobre poslúži v interiéry, na záhrade alebo pri oprave domu. Okrem funkcie rebríka sa dá využiť aj ako náhrada za lešenie. Pri kúpe rebríka si dávajte pozor na výber materiálu. Odolný a ľahký hliník je najlepšou voľbou. Aby bola vaša práca na rebríku bezpečná a pohodlná zvoľte rebrík, ktorý má čo najširšie priečky, ideálne okolo 30 centimetrov. Overte si aj nosnosť rebríka a zakúpte si doplnky ako rozšírenie nášľapnej plošiny, protišmykové pätky alebo závesné háky na stromy.

Zásady bezpečnosti práce na rebríku

Práca vo výškach má svoje zásady, ktoré by ste mali vždy dodržovať. Rebrík by mal aspoň o jeden meter prevyšovať plochu, na ktorú idete vystúpiť. Vytvoríte si týmto spôsobom ochranné zábradlie. Nikdy nepracujte na rebríku počas dažďa alebo silného vetra. Na prácu s rebríkom využívajte topánky s pevnou nekĺzavou podrážkou. Vhodné je nosiť rukavice, prilbu a ochranné okuliare. Rebrík vždy umiestnite na rovný a spevnený povrch. Ak musíte rebrík zaprieť do mäkkého povrchu, použite bezpečnostné pätky. Pred každou prácou s rebríkom skontrolujte všetky jeho časti. Pri zostupovaní alebo vzostupe sa pevne držte bočných častí. Vždy dodržujte pravidlo, že aspoň tri vaše končatiny by sa mali dotýkať povrchu rebríka. Na dlhšie práce vo výške nie je rebrík vhodným náradím. V tomto prípade dajte prednosť lešeniu.