Starý nábytok ako nový: postup farbenia nábytku krok za krokom

Starý nábytok ako nový: postup farbenia nábytku krok za krokom

Renovácia nábytku je vynikajúci spôsob, ako oživiť starý, opotrebovaný nábytok a dať mu nový život. Jednou z najpopulárnejších metód je použitie kriedovej farby na drevo. Táto technika nielen obnovuje, ale aj pridáva módny nádych vášmu nábytku, vytvára nádherný vzhľad a dodáva mu osobitý štýl. Ako postupovať pri farbení nábytku kriedovou farbou?

Príprava nábytku

Pred začiatkom renovácie je dôležité dôkladne pripraviť nábytok. Očistite ho od prachu, špiny a iných nečistôt. Ak má nábytok starý náter, odstráňte ho brúsnym papierom alebo chemickým odstraňovačom. Dôkladná príprava zabezpečí, že interiérové farby na drevo lepšie držia a dosiahnete tak optimálny výsledok. V prípade nábytku bez starého náteru stačí drevený povrch vyčistiť prípravkami na to určenými.

Oprava poškodení

V prípade, že nájdete na nábytku poškodenia ako sú trhliny alebo praskliny, musíte ich opraviť. Na opravu využite tmel v tube alebo taviacu pištoľ s polyamidovým tmelom. Tmel po vyschnutí vybrúste nahladko. Po oprave prebrúste aj zvyšok nábytku, aby farba na povrchu lepšie držala.

Aplikácia kriedovej farby

Kriedové farby na drevo sú k dispozícii v rôznych farbách, čo dáva široký priestor na kreativitu. Vyberte farbu, ktorá zodpovedá vášmu štýlu a atmosfére miestnosti, kde je nábytok umiestnený. Pred aplikáciou farby je dôležité ju dobre premiešať. Potom môžete začať nanášať farbu na nábytok. Použite kvalitný štetec alebo valček, aby ste dosiahli rovnomerný náter. Ak chcete dosiahnuť rustikálny vzhľad, nebojte sa nechať niektoré časti nábytku nezafarbené.

Ochrana farby impregnáciou

Po úplnom vyschnutí prvej vrstvy (približne po hodine) môžete pokračovať aplikovaním ďalších vrstiev podľa potreby. Aby sa zachoval vzhľad a trvanlivosť natretého nábytku, zapečaťte ho voskom na kriedové farby alebo vhodným impregnačným prípravkom. Táto vrstva chráni farbu pred opotrebením a umožňuje ľahkú údržbu.

Náš tip: Ak chcete pridať charakter vášmu nábytku, experimentujte s rôznymi technikami  ako sú napríklad drhnutie, glazúrovanie, nanášanie farby hubkou na riad alebo použitie rôznych farieb na rôzne časti nábytku. Kreativita nemá medze! Renovácia nábytku pomocou kriedovej farby na drevo je zábavná a výsledok úchvatný.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter