Hydrogélové alebo silikón-hydrogélové šošovky - výhody každej z nich

Silikón-hydrogélové a hydrogélové kontaktné šošovky sú v podstate dva základné typy kontaktných šošoviek. Starší z tejto dvojice sú hydrogélové kontaktné šošovky. Tieto znamenali veľký zvrat v oblasti vývoja kontaktných šošoviek. Technologickým vývojom a modernejšími postupy boli vyvinuté silikón-hydrogélové kontaktné šošovky. Stojíte pred rozhodnutím, aké vybrať kontaktné šošovky a nie ste si istí, či hydregelové alebo silikón-hydrogélové? Potom čítajte ďalej, zistíte výhody každej z nich. Či vyberte akékoľvek kontaktné šošovky, verte, že viac menej všetky znižujú okysličenie vašich očí. V takom prípade dochádza k začervenaniu a podráždenie očí. Môže dôjsť aj k opuchom rohovky, rozmazané videnie alebo k vážnejším infekciám očí. Aké teda vybrať kontaktné šošovky?

Hydrogélové kontaktné šošovky

Tento starší, ale napriek tomu stále veľmi využívaný typ kontaktných šošoviek, je vyrobený s hydrogélu, ktorý je mäkký a pružný V suchom stave sa jedná o tvrdé plastové šošovky, ktoré vďaka hydratáciu získajú gélovú konzistenciu.

Každý výrobca má odlišné zloženie hydrogélu, a preto je aj rôzny komfort nosenia. V prípade, že vám očný lekár odporučí využívanie hydrogélových kontaktných šošoviek, potom je vhodné vyskúšať aký typ a značka vám bude vyhovovať najlepšie.

Výhody hydrogélových kontaktných šošoviek

Celá rad hydrogélových šošoviek je po ich nasadení do očí veľmi pohodlná. Tento druh kontaktných šošoviek sa ľahko adaptuje vo vašich očí. Tiež ostrosť videnia je veľmi kvalitná a nie je ničím ovlivnená, a to aj pri drobnom pohybe šošovky v oku.

Hydrogélové kontaktné šošovky obsahujú vyšší podiel vody, ktorú na seba tiež lepšie viažu. To však je tiež jedným z dôvodov prečo rýchlejšie vysychajú. Sú teda vhodné na krátkodobejšie nosenie. Ďalší z mnohých výhod týchto šošoviek je ich nižšia obstarávacia cena, ktorá môže ovplyvniť rozhodovanie mnohých pacientov.

Avšak nevýhodou týchto kontaktných šošoviek je ich menšia priestupnosť kyslíka k vašej rohovke. To môže pri dlhodobom nosení vysychaní vašich očí, rozmazané videnie a v tom horšom prípade vznik infekcie. Hydrogélové šošovky sú tiež krehké, a preto náchylnejšie k poškodeniu. Naviac je tiež náchylnejšie k usadzovaniu bielkovín na ich povrchu, čo pri neodbornej ošetrení môže spôsobiť infekciu.

Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky

Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky sú bez ohľadu na množstvo vody v šošovke skvelé v priepustnosti kyslíka. Vďaka tomu sú minimalizované prípadné ťažkosti, a to predovšetkým u osôb, ktoré nie vždy dodržiavajú správne hygienické návyky v ošetrovaní kontaktných šošoviek.

Spoločne s vysokou priedušnosťou ide ruka v ruke predĺžený doba jednorazových kontaktných šošoviek aj šošoviek s opakovaným použitím. Vďaka silikón-hydrogélu mohli vzniknúť kontaktné šošovky s nepretržitým nosením, ktoré je možné nosiť aj niekoľko dní a nocí.

K ďalšie kľúčové vlastnosti silikón-hydrogélových šošoviek patrí vyšší komfort pri ich používaní. Veľmi často sa však stáva, že niektorí jedinci sú citlivejšie na väčšie množstvo kyslíka na ich rohovke. Nie každý toto znáša dobre. V prípade, že patríte k týmto osobám, potom je vhodné konzultovať nosenie silikón-hydrogélových kontaktných šošoviek s vaším optometristom. Ten vám na základe vyššej dráždivosti očí pravdepodobne predpíše mäkké hydrogélové šošovky.

Jednou z mála nevýhod týchto kontaktných šošoviek je ich vyššia cena oproti bežným mäkkým hydrogélovým šošovkám.

Typy silikón-hydrogélových kontaktných šošoviek

Každý výrobca pri výrobe silikón-hydrogélových šošoviek používa rôzne materiály, ktoré všetky obsahujú aj kyslík. Každý výrobca si potom pridáva svoje unikátne zložky, ktoré sú špecifické práve pre konkrétneho výrobcu.

V podstate existujú tri druhy týchto kontaktných šošoviek. Základné rozdelenie môžeme rozdeliť podľa očnej vady pacienta. Teda na sférické (šošovky vhodné pre krátkozrakých a ďalekozraké pacientov), ​​tórické (pre pacientov s astigmatizmom) a multifokálne (pre pacientov s presbyopiou). Tieto jednotlivé druhy si môžete zaobstarať s rôznou dĺžkou nosenia.