Suchá vs. dehydratovaná pokožka: Poznáte rozdiel?

Voda je nevyhnutná pre celé telo – nakoniec, približne 70% ľudského tela tvorí voda. Pri jej nedostatku trpí celý organizmus. Najbežnejším prejavom je pocit smädu, ktorý sa dostaví pri dehydratácii. Nedostatkom tekutín však trpí aj naša pokožka, o ktorej sa často hovorí, že je suchá. Avšak dehydratovaná pokožka a suchá pokožka sú dve rôzne veci.

Aby sme vyzerali a cítili sa dobre, musíme udržiavať telo hydratované vo vnútri aj zvonku. Pokiaľ sa telo dehydratuje, prebieha veľa vecí a žiadna z nich nie je dobrá. Najmarkantnejší je pocit smädu. Môžeme však trpieť suchom v ústach, kŕčmi svalov, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, stratou energie a suchou pokožkou.

Suchá pokožka

Suchá pokožka je typ pleti – ako mastná pleť, normálna pleť, kombinovaná pleť atď. Pokiaľ je Vaša pokožka suchá, nemá na povrchu takmer žiadny maz. Suchá pokožka sa môže zlepšovať alebo zhoršovať vďaka vnútorným a vonkajším faktorom, vrátane počasia, sezóny, režimu starostlivosti o pleť.

Ľudia, ktorí majú suchú pokožku, majú obvykle viditeľné, šupinaté škvrny na povrchu kože. Sú citliví na extrémne výkyvy teplôt a ich jemné línie a vrásky sú viditeľnejšie. Na druhej strane, ľudia so suchou pokožkou majú tendenciu mať menej akné ako tí s mastnou pleťou.

Pokiaľ máte suchú pleť, rozhodne si vyberte čistiaci prostriedok na tvár, ktorý je vytvorený pre suchú pleť, aby pomohol doplniť tak potrebnú vlhkosť. Stačí používať tvárové sérum spojené s denným a nočným hydratačným krémom.

Istotne chcete, aby aj Vaše telo bolo hydratované, potom používajte výživný telový krém ihneď po kúpeli alebo sprche, pokým je pokožka stále vlhká. V prípade suchej pokožky je pozitívne to, že môžete pomôcť zmierniť príznaky, a udržať pokožku krásnu.

Príčiny dehydratovanej pokožky

Dehydratovaná pokožka je momentálny stav, ktorý môže postihnúť akýkoľvek typ pleti. Inými slovami, pokožka každého z nás je náchylná na dehydratáciu. Dehydratovaná pokožka je výsledkom toho, že telo potrebuje vlhkosť, a to jednak vo vnútri, jednak aj na povrchu. Ako hovorí odborníčka na výživu Herbalife Susan Bowerman, väčšina ľudí potrebuje denne 8 – 12 hrnčekov tekutiny (asi 2 – 3 litre). Potreby sú však trochu odlišné v závislosti na Vašom veku, pohlaví a úrovni aktivity.

Dehydratovanú pokožku sprevádzajú niektoré zjavné príznaky:

  • Vaša pokožka bude vyzerať matne a unavene.
  • Môže mať pocit napätia, citlivosti a v niektorých prípadoch aj pálenia.
  • Môže byť začervenaná, podráždená a mať drsnú, šupinato vyzerajúcu textúru.
  • Aj jemné vrásky sú oveľa viditeľnejšie.

V skutočnosti sú príznaky dehydratovanej pokotky veľmi podobné tým, ktoré sprevádza spálenie slnkom. Dehydratovaná pokožka sa môže objaviť kedykoľvek v priebehu celého roka a často ju zhoršuje počasie, klimatizácia, vykurovanie, vietor, kúpeľ alebo sauna a samozrejme aj výber nášho životného štýlu.

K dehydratácii kože prispieva fajčenie, pitie prílišného množstva alkoholu alebo kofeínu a nadmerné solenie. Musíme si tiež uvedomiť, čo aplikujeme na pokožku. Používanie prípravkov na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú množstvo dráždivých prísad alebo ktoré neboli testované dermatológom, môže tento stav ešte zhoršovať.

Ako bojovať proti dehydratácii pokožky?

Ubezpečte sa, že Vaše telo hydratujete pitím veľkého množstva vody. Buďte zodpovední ohľadom toho, čo natierate na svoje telo. Buďte vytrvalí pri rannom a večernom režime starostlivosti o pleť. Sústreďte sa na hydratačné látky, ako je aloe vera, ktoré pokožke dodajú tak potrebnú vlhkosť, ktorá jej chýba. Vyberte si čistiace prostriedky na tvár a telo, ktoré neobsahujú sírany, pretože budú k pokožke oveľa jemnejšie.

Vždy používajte hydratačný krém na celé telo, aby Vaša pokožka bola hydratovaná po celý deň. Pokiaľ skutočne trpíte dehydratáciou, skúste zvlhčovač vzduchu, ktorý zvýši vlhkosť v domácnosti alebo v kancelárii.

Kľúčom k zachovaniu zdravej a mladistvej pokožky je udržiavať telo dobre hydratované vo vnútri aj zvonku. Zdravá strava spojená s každodenným režimom starostlivosti o pleť je presne to, čo Vaša pleť potrebuje. Pamätajte, že najzdravšia pleť je vždy tá najkrajšia.