7 dôvodov, prečo je potrebné sa dobre vyspať

7 dôvodov, prečo je potrebné sa dobre vyspať

Každý z nás občas zažije bezsennú noc plnú prehadzovania z boka na bok. Príčiny bývajú rôzne od starostí cez chrápanie partnera až po ochorenia. Keď sa raz za čas nevyspíte, nič strašné sa nestane. Problémom môže byť dlhodobá nespavosť. Prečo je dôležité, aby ste sa dobre vyspali?

1. Zníženie dopadu stresu na zdravie

Keď si dobre oddýchnete, znížite dopady stresu na vaše zdravie. Počas dňa na nás vplýva veľa stresových faktorov, ktoré ničia imunitu, spôsobujú duševné problémy a vplývajú na kardiovaskulárny systém. Po dobrom spánku sa cítite lepšie a dokážete zvládnuť všetky úlohy dňa ľahšie. Spite kvalitne, doprajte si dobré matrace, pružné rošty a pohodlné lôžkoviny, a to hlavne anatomický vankúš.

2. Spánok vplýva na spaľovanie kalórií

Ak nechcete priberať, spite minimálne 7 hodín denne. V opačnom prípade budete mať po celý deň chuť na sladké, začnete sa prejedať a váš metabolizmus bude horšie pracovať. Spaľovanie kalórií sa spomalí a hmotnosť pôjde rýchlo smerom hore.

3. Zvýšite svoju výkonnosť

Po výdatnom spánku dokážete oveľa viac po fyzickej i psychickej stránke. Skúste ísť do fitness centra po prebdenej noci a zistíte, že nedokážete dvihnúť takú váhu ako po dobrom spánku. Bez spánku sa zníži aj psychická výkonnosť, horšie vám to bude myslieť.

4. Spánok vplýva na koncentráciu

Hlavne študenti by mali myslieť na to, aby sa dobre vyspali. Bez spánku sa nedokážu koncentrovať a učenie im pôjde oveľa horšie. Horšie si budú pamätať i loviť informácie v mozgu. Vynechajte učenie na poslednú chvíľu a noc pred skúškami si radšej doprajte poriadnu dávku snov.

5. Spánok prospieva srdiečku

Ten, kto si v noci oddýchne, sa nemusí báť, že by jeho srdce nedokázalo cez deň pracovať ako má. Kvalitný spánok znižuje riziko infarktu i mozgových príhod. Spánok vplýva aj na iné chronické ochorenia a znižuje prah bolesti.

6. Bez spánku sa horšie hoja rany

Ak ste v rekonvalescencii alebo trpíte zápalovými ochoreniami, doprajte si viac spánku ako ostatní. Bez spánku sa horšie hoja rany, regenerujú bunky a organizmus nezvláda bojovať proti voľným radikálom.

7. Spánok ako emočná podpora

Bez spánku budete nielen podráždení, ale tiež nedokážete prejaviť emócie. Po skvelom spánku sa zvyšuje libido, chuť na sex a lepšie reagujte na prejavy lásky.