Postavte sa inkontinencii čelom

Problém, o ktorom sa veľa nehovorí, no stále trápi čoraz viac mužov. Inkontinencia. Teda nechcený únik moču už nie je tabu len pre nežné pohlavie, no čoraz viac sa tento problém objavuje aj u mužov po 40-tke.

Objaviť sa však môže aj u mladších a, veru, nie je to nič príjemné. Inkontinencia ako životný problém sa dá riešiť. Začína to častejšími návštevami toalety, nutkaním a pocitom potreby močiť až nakoniec príde k nezadržateľnému úniku.

Či už pár kvapiek alebo o niečo viac, nie je to veru nič príjemné. Ak vás trápia kožné problémy spojené s únikom moču, alebo nepríjemný zápach, verte, že najviac si to odnesie vaša psychika.

Čo je za tým?

Dôvodov, prečo vás trápi únik moču, môže byt hneď viacero. Tým azda najhorším je rakovina prostaty, ktorá každým rokom postihuje viac a viac mužov. Ak sa ju podarí odhaliť hneď na začiatku, pomocou liečby je často možné aj celkové vyliečenie. Preto by ste rozhodne nemali podceňovať preventívne prehliadky. Môžu vám zachrániť život.

Rakovina prostaty totiž patrí medzi štvrté najčastejšie zhubné ochorenie a postihuje hlavne mužské pohlavie po päťdesiatke. Ďalšími dôvodmi úniku moču môže byť cukrovka či dokonca skleróza. Ak sa však u vás žiadne takéto vážnejšie ochorenie neprejavuje, zvyčajne ide o inkontinenciu.

Inkontinencia ako životný problém

Verte, že únik moču u muža zanechá stopy hlavne na psychike. Zisťujú, že si ich časté "odbehnutia" začína spoločnosť všímať. Či už je to vonku s priateľmi, v práci alebo doma pri rodine, časté návštevy toalety mužovi veru na sebavedomí nepridajú. A to je len začiatok. S prvými kvapkami uniknutého moču prichádza aj strach z možného zápachu či pretečenia.

Narastajúca nervozita a rozrušenie sa potom odzrkadľujú aj na nálade. Veľakrát sa potom stáva, že muži už viac spoločnosť nevyhľadávajú, hľadajú výhovorky a snažia sa čo najviac izolovať od spoločnosti. Problém potom nastáva aj v sexuálnom živote, kde sa boja, že by sa im nepríjemná nehoda mohla stať aj v posteli. A preto sa sexu začnú vyhýbať.

Boj na dlhú trať...

Boj s inkontinenciou nie je chvíľková záležitosť. S týmto problémom sa už budete musieť vysporiadať na pár rokov, ak nie navždy. Ak to teda nechcete len tak vzdať, účinným liekom proti úniku moču sú cviky na posilnenie panvového svalstva, ktoré vám pomôžu mať únik moču pod kontrolou. S ochabnutým svalstvom bojujú najmä muži s nadváhou alebo sú už v pokročilejšom veku.

Inkontinenčné pomôcky pre mužov

Na trhu dnes existuje nespočetné množstvo pomôcok pre mužov, ktorých trápi tento chúlostivý problém. Či už ide o vložky, ochranné krémy na podráždenú pokožku, špeciálnu spodnú bielizeň a podobne. Vďaka týmto pomôckam získate späť vaše sebavedomie a pocit istoty. Je len na vás, aké vložky vám vyhovujú a v akých sa cítite komfortne.

Na výber je hneď niekoľko druhov, ktoré sa od seba líšia absorpčnou schopnosťou, veľkosťou, schopnosťou eliminovať zápach a podobne. Každý si nájde inkontinenčné pomôcky pre mužov, ktoré mu vyhovujú čo najlepšie. Vložky a krémy sú diskrétne zabalené, takže nik ani nebude tušiť, že ich máte pri sebe. Hlavne sa za inkontinenciu nehanbite, nepotláčajte ju, neprehliadajte a tento problém riešte. Ak nie so svojimi najbližšími, tak minimálne so svojím lekárom.

Plánovanie, základ pokojného dňa

Vďaka inkontinencii sa naučíte plánovať. Ak niekam pôjdete na pár hodín, vezmite si so sebou balíček "prvej pomoci". Ten môže obsahovať rôzne vložky, krémy, vlhčené utierky a čisté spodné prádlo. Prítomnosť takéhoto balíčka pri sebe určite v niektorých situáciách oceníte a dodá vám aj pocit bezpečia a sebaistoty.

Dôležité je taktiež plánovanie pitného režimu. Naplánujte si, koľko môžete vypiť a kedy. Hlavne sa snažte piť čo najviac vody. Tá dokáže zriediť moč, a tak zjemniť nechcený zápach. Ak niekam cestujete na dlhšie, dôkladne si na začiatku všimnite, kde sa nachádzajú toalety. Aby ste sa tak vyhli prípadnému znepokojeniu, keď budete musieť ísť na WC.

Nie ste jediní

Nezabudnite, že nie ste jediní na svete, kto sa potýka s takýmito problémami. Ak vás začne trápiť únik moču, bezodkladne navštívte svojho lekára. Môžete tak predísť nepríjemným obavám a v istých prípadoch si aj zachrániť život. Ak by ste sa náhodou báli, ako vás potom príjme vaše okolie, nebojte sa. Ak použijete inkontinenčné pomôcky, nik si ani len nevšimne, že vás trápi takýto chúlostivý problém. Po čase si na to zvyknete a budete to brať ako súčasť každodenného života.