Sú ortopedické matrace tie pravé pre vás?

Sú ortopedické matrace tie pravé pre vás?

Za posledné roky sa preferencie ľudí ohľadom výberu matracov veľmi zmenili. Tento fakt je daný tým, že výroba matracov napreduje míľovými krokmi a neustále sa vyvíjajú nové materiály. Inovatívne materiály prispievajú k pohodlnému spaniu a dokážu zmierniť mnohé zdravotné problémy. V tomto smere sa hovorí hlavne o ortopedických matracoch. Aké sú ortopedické matrace a sú správnou voľbou aj pre vás?

Čo sú ortopedické matrace

Nie každý matrac, ktorý sa označuje ako ortopedický je naozaj ortopedický. Medzi hlavné znaky týchto matracov patria nasledujúce vlastnosti:

  • Ortopedické matrace musia udržať telo v správnej polohe po celú noc.
  • Ortopedické matrace majú strednú až vysokú tvrdosť, najčastejšie ich nájdete v kategórií tvrdosti 3 a 4.
  • Ortopedické matrace sa vyrábajú z penových výplní, a to hlavne pamäťovej peny. Vhodné sú tiež výplne z kokosového vlákna.
  • Ortopedické matrace je možné položiť na všetky druhy roštov.
  • Ortopedické matrace bývajú anatomicky zónované.

Kedy si vybrať ortopedický matrac

Možno vás kúpa ortopedického matraca láka, ale nie pre každého je vhodný. Napríklad predstava, že budú vyhovovať seniorom je veľmi mylná. Seniori by sa na ortopedickom matraci príliš nevyspali kvôli vyššej tuhosti. Naopak tento typ matraca si kúpte v týchto prípadoch:

  • Máte radi spánok na chrbte.
  • Trpíte miernou nadváhou.
  • Trápia vás bolesti chrbtice.

Čo si treba pred kúpou ortopedického matraca uvedomiť

Ortopedické matrace majú vyššiu nosnosť, a preto nie sú určené na polohovateľné rošty do postelí. Vyššia tvrdosť mnohým ľuďom nevyhovuje. Ak sa rozhodnete pre ortopedický matrac, overte si jeho certifikáciu. Najkvalitnejšie sú ortopedické matrace, ktoré získali od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv označenie zdravotnícka pomôcka.

Keď vás bolí chrbát, len matrac to nevyrieši

Nemyslite si, že ortopedický matrac vyrieši kompletne všetky problémy s chrbticou. Príčiny bolestí chrbtice môžu tkvieť v matracoch, ale častejšie ide o komplexnejší problém. Pred kúpou matraca sa poraďte s lekárom, ktorý vám odporučí správny typ a poskytne rady ohľadom liečby pohybového aparátu.