Medzi poruchy spánku nepatria len problémy so zaspávaním, časté budenie, nočné mory, ale aj javy, ktoré nie sú úplne bežné. Najpodivnejšie na nich je, že o nich ráno vôbec neviete. Zoznámte sa s 5 zvláštnymi poruchami spánku.
Nepravé halucinácie
Pri zaspávaní nám hlavou víria rôzne veci z predošlého dňa. V momente, keď splývajú jedna cez druhú nás občas prebudí náhle trhnutie celého tela. Môže byť vyvolané svalovým kŕčom alebo zmyslovým klamom: stúpneme do prázdna a letíme. Spadnete z bicykla alebo koňa, pričom nedopadnete na zem, ale padáte až niekam do neznáma.
Jedná sa o "hypnagogický fenomén" čiže nepravé halucinácie. Zvyčajne sa objavujú v prechodnom stave medzi bdelosťou a spánkom. Najbežnejšou z nich je pocit lietania a voľného pádu. Ak ste ho zažili, nemusíte sa nijako báť, ide o úplne bežný jav.
Pochodovanie po byte
Všeobecne sa táto spánková porucha prisudzuje pôsobeniu splnu, avšak často sa prejavuje aj inokedy, bez ohľadu na fázu mesiaca. Postihnutý vstáva z postele, pochoduje po byte, sťahuje nábytok, močí mimo toaletu, v ojedinelých prípadoch dokonca dokáže vykonávať zložitejšie činnosti - viesť motorové vozidlo alebo posielať SMS. A ráno si nič nepamätá.
"Somnambulizmus" (slovensky námesačnosť) je porucha spánku, ktorá sa odohráva v jeho NREM fáze. Najčastejšie sa objavuje u detí medzi 6. a 12. rokom, v dospelosti sa vyskytuje len ojedinele. Ak máte vo svojej blízkosti námesačného človeka a prejaví sa u neho somnambulizmus, nikdy ho nebuďte! Stačí, keď ho v bezpečí dopravíte do postele.
Keď vám chce podvedomie niečo povedať
Existujú sny, o ktorých ráno ani neviete. Iné sa opakujú niekoľkokrát dookola, a na tie sa len tak zabudnúť nedá. Hovorí sa, že sú hlasom podvedomia, ktoré je signálom otvoreného problému. Neudáva, ako by sa mal vyriešiť, iba naň upozorňuje. Môže za ním stáť nejasný vzťah, nenaplnené želania či spomienka na nepríjemnú udalosť.
Nejedná sa o vážnu spánkovou poruchu, ale ak sa vám jeden a ten istý sen vracia dlho, radšej navštívte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou vám odporučí psychoterapiu.
Ach tie zuby!
Už ste niekedy zažili, že ste sa ráno zobudili a ukrutne vás boleli zuby? Ak sa táto situácia opakovala už viackrát, potom možno trpíte spánkovou poruchou "bruxizmom". Škrípanie zubami je možno na prvý pohľad neškodný úkaz, ale pozor, môže mať nepríjemné následky - veľké bolesti zubov a čeľustí, ich rýchlejšie opotrebovanie!
Ak navštívite sa škrípaním zubov lekára, možno vám predpíše špeciálne dlahy alebo antidepresíva, ktoré dokážu uvoľniť mimické svaly. Avšak v prvom rade sa radšej zamyslite nad spôsobom svojho života - ste často v strese? Dodržiavate spánkovú hygienu? Skrátka začnite sa o seba viac starať - dostatočne a zdravo spite na kvalitnom matraci športujte, relaxujte a nestresujte sa. To je ďaleko lepšie, než hltanie návykových piluliek.
Čo všetko na seba v spánku prezdradíte?
Určite sa vám už niekedy stalo, že ste v noci hovorili zo spánku. Niektorí niečo nezrozumiteľného mrmlú, iní vykrikujú alebo dokonca spievajú. Nejde o nič neobvyklé - "somnilokvia" čiže rozprávanie zo spánku je úplne bežnou spánkovú poruchou. Dochádza k nej vo fáze NREM, kedy je aktivita mozgu znížená. Jej príčinou býva horúčka alebo požívanie návykových látok, emočný stres, u detí veľké množstvo zážitkov v končiacom dni.
Pokiaľ sa k somnilokvii pridá ďalšia spánková porucha, môže ísť o neurologické ochorenia a je potrebné navštíviť lekára. V opačnom prípade postačí dostatočný spánok vrátane dodržiavania spánkovej hygieny, žiadny stres a nezaťažovanie organizmu veľkým množstvom zážitkov.