Počiatky počítačových hier

Prvé počítače MANIAC či ENIAC a ich obrí nasledovníci samozrejme nemohli plytvať svojim drahocenným časom na zábavu. Prístroje museli vykonávať výpočty pre prvé atómové a vodíkové bomby a mnoho podobných a smrteľne vážnych vecí. Na hranie teda čas nebol.

Tennis for two

No neskôr sa po viacerých pokrokoch v elektrotechnike stala hra Tennis for Two veľmi úspešnou. Vytvoril ju fyzik William Higinbotham v roku 1958 a preukázal tým veľkú inováciu, pretože použiť pre zobrazenie tenisu osciloskop, nenapadne len tak hocikoho. Na túto myšlienku je treba mať ozaj bohatú fantáziu alebo byť úplne odtrhnutý od reality. Ťažko sa dá posúdiť, ktorá z týchto dvoch charakteristík by sa na Higinbothama ako seriózneho vedeckého pracovníka dala použiť.

Spacewar

Ďalšou známou hrou v tej dobe bola hra Spacewar, ktorá bola zobrazovaná na monitore. Ten bol však neštandardne guľatý, takže si to asi ani nevieme predstaviť. Steve Russel s jeho kamarátmi naprogramovali práve túto hru, ktorá bola určená pre dvoch hráčov. Každý hráč ovládal svoju raketu a pomocou striel sa pokúšal zničiť svojho protivníka.

Prvá herná konzola

Všetky tieto hry mali však jeden problém. K ich hraniu bolo treba vlastniť počítač, čo bolo v tej dobe neobvyklé. Iné prístroje sa však v domácnostiach nachádzali a to aj vrátane televízie. Ralpha H. Baera napadlo, že vytvorí hry, ktoré si budú môcť ľudia zahrať v pohodlí domova – na televízií. Trvalo to až 5 rokov, kým Baer s firmou Magnevox, výrobcom televízorov, podpísal zmluvu na licenciu k výrobe prvej konzoly pre videohry. Táto konzola bola unikátna, keďže sa nepoužíval žiadny počítačový procesor. Ku konzole ste mohli dostať špeciálne farebné blany, ktoré ste upevnili na televízor a tie následne vytvárali pozadie hry, ktoré by ste inak nevideli.

ZDROJ: gamasutra.com

FOTO: iriska / Dollar Photo Club