Optimalizácia nákladov nie je iba módnym slovíčkom či pozostatkom z dôb ekonomickej krízy. Je to skutočne účinný spôsob, ako znížiť náklady a maximalizovať zisk. Jedným z najúčinnejších spôsobov optimalizácie je tá daňová. Nie je to tak dávno, čo sa jeden z najbohatších Slovákov vyjadril na svojom Facebooku o tejto téme takto: „Podľa platnej legislatívy každý Slovák a Čech, ktorý očakáva kapitálový zisk vyšší ako 200-tisíc eur a neinvestuje prostredníctvom štruktúry podobnej Cypru, tak okráda vlastnú rodinu!” Aj toto je dôkaz toho že vďaka založeniu offshore spoločnosti môžete ušetriť slušnú sumu. Viete ale, aký je rozdiel medzi onshore a offshore firmami?
Offshore firmy
Krajiny, v ktorých sa zakladajú offshore firmy, sa nazývajú aj daňové raje. Už podľa tejto prezývky je jasné, že daňové prostredie bude v týchto krajinách pre podnikateľov viac ako lákavé – nulové alebo takmer nulové daňové zaťaženie, možnosť založiť spoločnosť jedným spoločníkom a vysoká anonymita. Kvôli nulovému daňovému zaťaženiu môžeme hovoriť, že tieto krajiny nemajú štandardný ekonomický systém, ale majú stabilné politické prostredie. Ide hlavne o karibské štáty, takže založenie offshore firmy na Seychelách, v Paname, Belize či Britských panenských ostrovoch výrazne pomôže vašej daňovej optimalizácii.
Onshore firmy
Onshore krajiny, narozdiel od tých offshore, majú štandardný ekonomický systém. Možno budete prekvapený, no patria sem krajiny ako Holandsko, Veľká Británia, Malta, Luxembursko a aj Tkáčom spomínaný Cyprus. Práve založenie spoločnosti na Cypre je obľúbené, lebo táto krajina má tretie najnižšie daňové zaťaženie v Európskej únii. A to je hlavný dôvod, prečo sú onshore krajiny lákadlom aj napriek štandardnému ekonomickému systému – daňové podmienky sú pre podnikateľov oveľa výhodnejšie ako v ich domácej krajine. Chcete sa o tejto problematike dozvedieť viac? Navštívte stránku Companyformation.sk.