Ako pomôcť seniorom pri inkontinencii

Mnoho ľudí sa dostane do etapy života, kedy sa starostlivosť smerovaná od ich rodičov obráti a oni sami sa musia postarať o chorého otca alebo matku. Aj vy možno dúfate, že sa takýmto starostiam čo najdlhšie vyhnete. Ak ste sa však rozprávali so seniormi vo vašom blízkom okolí o starostlivosti a oni sa vám zverili so svojimi problémami, postrehnete medzi nimi aj únik moču alebo stolice.

Často si pri popíjaní vína hovoríte so svojimi známymi vtipné príhody, ako sa im stalo, že si cvrkli pri kýchnutí alebo zakašľaní. Tieto príhody sú vtipné, samozrejme, len vtedy, ak sa stávajú raz za čas a naozaj pri nejakej situácii, keď namáhate telo a svoje zvierače. Lenže takéto samovoľné unikanie moču sa môže stať pravidelným a dokonca vo väčšom množstve. Vtedy už nemôžete hovoriť o nehode, ale o ochorení menom inkontinencia.

Najčastejšie týmto ochorením trpia starší ľudia alebo tí, ktorí majú po ťažkej nehode alebo úraze. Inkontinencia sa však môže vyskytovať aj u žien alebo dokonca u mladých ľudí, napríklad po pôrode alebo v stresových situáciách. Štádium ochorenia sa odvíja od množstva uniknutého moču.

Máme tu problém

Mnohokrát situáciu s inkontinenciou riešia so svojimi rodičmi práve ženy. Keď už sa vám senior z vášho okolia zverí so svojim problémom, ako nedokáže stihnúť na záchod a ako ho trápi únik moču, mali by ste s ním vyhľadať lekársku pomoc. Práve jeho doktor môže správne poradiť pri ochorení inkontinenciou a navrhne liečbu.

Pokiaľ senior trpí len únikom malého množstva moču, môžete s ním navštevovať rehabilitačné centrum, kde sa naučí správnym cvičebným postupom, aby si spevnil panvové dno. U starších ľudí už, žiaľ, takéto cviky inkontinenciu nevyliečia, môžu však intenzitu ochorenia znížiť. Pokiaľ je senior v dobrej kondícii a pomerne mladší, môže doktor odporučiť elektro stimulačnú liečbu, kedy sa obnovuje činnosť svalov panvového dna.

Aké pomôcky máme vybrať?

Doktor vám môže na stretnutí odporučiť viacero značiek produktov na inkontinenciu. Je len na vás a chorej osobe, pre ktorú sa rozhodnete. Lekár vám takisto určí, akým stupňom úniku moču senior trpí. Podľa tohto stupňa budete vyberať pomôcky.

Mnoho pacientov zverejňuje svoje skúsenosti s inkontinenciou a rôzne tipy, ako to celé zvládnuť. Veľmi dôležitá je aj psychologická podpora, ktorá pomôže seniorom psychicky zvládnuť svoje ochorenie - mnohí ho často vnímajú ako svoje vlastné zlyhanie. Veľkou výhodou značky TENA je, že umožňuje vyskúšať produkty a zistiť, ktoré sú pre seniora najvhodnejšie.

Pri vyberaní pomôcok pre pacienta môžete začať absorpčnými vložkami (nemýliť si s bežnými vložkami pre ženy), ktoré sú určené na malé množstvo uniknutého moču. Záleží to, samozrejme, aj od diagnózy, ktorú stanoví doktor. Absorpčné vložky si dokáže senior vymeniť sám a tvar vložky je prispôsobený tak ako pre ženy, aj pre mužov. Tieto absorpčné vložky slúžia hlavne na zachytenie moču a poskytujú ochranu voči pretekaniu.

Ak však pacientovi táto pomôcka nestačí, musíte sa zamerať na jednorazové plienky pre seniorov. Nie je to žiadna hanba, pretože v dnešnej modernej dobe existujú plienky, ktoré nie sú viditeľné pod oblečením, a tak sa senior nemusí obávať posmechu alebo zvedavým pohľadom okolia.

Pokiaľ zdravotný stav seniora nevyžaduje nosenie jednorazových plienok, ale naopak vložky sú málo, môžete siahnuť po strednej voľbe ako absorpčné nohavičky TENA.sk. Tieto nohavičky môžete zakúpiť aj s vyvýšeným pásom, ktorý pomáha udržať ťažšie nohavičky po použití. Taktiež tieto nohavičky nie je vidieť a váš senior sa nemá čoho obávať. Jeho moč bude absorbovaný a nohavičky mu poskytnú 100 % ochranu pred pretečením a zápachom.

Pozor na hygienu

Pri inkontinencii je veľmi dôležité poskytovať pacientovi pravidelnú hygienu. Pri sprchovaní a čistení treba dodržiavať zásady, ktoré ochránia nielen namáhanú pokožku, ale aj ruky pacienta, ktoré sú v kontakte s močom. Na umývanie pacienta sa odporúčajú sprchové gély a čistiace peny špeciálne vyvinuté pre pacientov trpiacich inkontinenciou. Tieto gély a peny obsahujú mnoho látok prospešných pre namáhanú pokožku a dodajú im vitamíny, ktoré sú potrebné na regeneráciu.

Pokožku, ktorá je v každodennom kontakte s amoniakom vylúčeným v moči, je potrebné musíte natierať hydratačným telovým krémom, ktorý obsahuje látky chrániace pokožku voči trhlinkám. Ak sa však stane, že namáhaná pokožka obsahuje ranku alebo zapareninu, odporúča sa toto postihnuté miesto natrieť zinkovým krémom.

Okrem pokožky dbajte aj na hygienu rúk, ktoré sa častejšie dostávajú do kontaktu s močom. Ten môže obsahovať mnoho baktérii. Preto by mala byť ich hygiena častejšia a dostatočná aj vo forme krémovania. Pokiaľ sa senior rozhodne odísť z domu na návštevu alebo prehliadku k doktorovi, máte výbornú možnosť pribaliť mu do tašky vlhčiace obrúsky (tie, čo sa bežne používajú aj pre bábätká) pre dodržiavanie hygieny.

Často je starostlivosť o seniorov náročná, no pri zvolení správnych produktov a nastolení dostatočnej hygieny sa dá zvládnuť všetko. Hlavne sa s pacientom rozprávajte a dajte mu najavo vašu úctu a pocit pohodlia. Aj seniori si zaslúžia plnohodnotný život bez obmedzení.