Strácate zrak? Na vine môže byť sivý zákal

Strácate zrak? Na vine môže byť sivý zákal

Sivý zákal je jedným z najčastejších ochorení oka, ktoré postihne raz každého z nás. Zväčša sa začne sivý zákal prejavovať v pokročilo veku, ale môže prekvapiť i skôr. Neobávajte sa, pretože nejde o nezvratné ochorenie. Súčasné operačné metódy sivý zákal odstránia behom pár minút. Čo všetko by ste mali o sivom zákale vedieť?

Čo je sivý zákal a čo stojí za jeho vznikom

Sivý zákal, známy aj ako katarakta, je očný stav, ktorý postihuje šošovku oka. Šošovka sa nachádza vo vnútri oka a je elastická. Pomocou ciliárneho svalu dokáže meniť svoj tvar, čo je predpokladom pre zaostrovanie objektov do diaľky i do blízka. Vďaka šošovke vidíte ostro a jasne. Pri sivom zákale sa šošovka postupne zakalí a stráca svoju priehľadnosť.

  • Aké sú príznaky sivého zákalu?

Medzi hlavné príznaky sivého zákalu patrí zhoršená zraková ostrosť a zmeny vo vnímaní farieb. Postihnutí jedinci majú zastrené videnie, žmúria na slnku, niekedy vidia dvojito. Časom môže dôjsť k zhoršeniu videnia do diaľky. Nepríjemné sú bolesti a tlaky v očiach.

  • Prečo sivý zákal vzniká?

Sivý zákal je prirodzeným procesom starnutia, ale môže byť ovplyvnený rôznymi faktormi. Ide napríklad o dedičstvo vašich predkov čiže genetická predispozícia. Väčšie riziko sivého zákalu vám hrozí, ak vám bola diagnostikovaná cukrovka, mali ste úraz oka, vystavujete oči silnému slnečnému žiareniu alebo sa často pohybujete v znečistenom prostredí. Na rýchlejší nástup sivého zákalu vplýva tiež užívanie kortikoidných liekov, fajčenie a nezdravý životný štýl. Sivý zákal niekedy postihuje len jedno oko a inokedy napadne obe šošovky. Toto ochorenie môže postupovať roky, ale tiež mesiace. Nebojte sa návštevy lekára, ktorý jednoduchým vyšetrením sivý zákal odhalí a navrhne postup liečby.

Je možné sivý zákal vyliečiť?

Sivý zákal je možné plne vyliečiť, avšak len operatívne. Nemusíte sa obávať dlhej či bolestivej operácii. Nehrozí ani zdĺhavá hospitalizácia a vyradenie z pracovného života. Sivý zákal sa odstraňuje pomocou moderných laserov. Laserová operácia očí je nenáročná a bežná operácia, ktorú hradia všetky zdravotné poisťovne.

Na očnej klinike sa zdržíte približne dve hodiny, ale samotný zákrok trvá len pár minút. Vykonáva sa v lokálnej anestézii a lekár s vami po celý čas komunikuje. Počas operácie sa pomocou femtosekundového laseru vytvorí malý rez a poškodená šošovka sa vymení za umelú. Umelá šošovka vám vráti zrak do perfektného stavu. Laserové operácie sú naozaj prínosom a riešia i iné ochorenia očí ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus.