Malá pôrodnosť na Slovensku

Rok čo rok sa posúva hranica, kedy sa ženy rozhodnú pre materstvo. Čoraz častejšie uprednostňujú kariéru a rozhodnutie založiť si rodinu odkladajú až po tridsiatke, kedy je pre mnohé nádejné mamičky už neskoro. Prichádzajú rôzne zdravotné komplikácie, buď u mamičky, alebo u otecka. Problém s otehotnením má čoraz viac Sloveniek. Môže za to najmä stres a genetické predispozície.

Ak teda plánujete mať potomstvo, neodkladajte to na neskôr. Prácu si dokážete nájsť aj v neskoršom veku. Horšie to už ale bude so zdravím. Aj keby sa priam snažíte starať sa o seba najlepšie, ako viete, jednoducho vek nezastavíte. Každý starneme a s pribúdajúcimi rokmi sa začínajú objavovať rôzne zdravotné komplikácie, ktoré nám vedia nepekne skomplikovať život. Ešte predtým, ako sa rozhodnete s partnerom pracovať na bábätku, absolvujte vyšetrenia po doktoroch. Zistite si, či je všetko v poriadku. Takýmito vyšetreniami dokážete pružne reagovať na problémy ešte skôr, ako otehotniete a nemôžete spraviť krok späť. Je všeobecne známe, že počas tehotenstva si nemôžete dovoliť užívať žiadne lieky. Mohlo by to uškodiť nielen vám, ale najmä bábätku. Ak vás aj prekvapia bolesti bruška, radšej si spravte chutný bylinkový čaj, ako by ste mali jesť lieky, ktoré bolesť neliečia, ale len tlmia.

Čím sú mamičky mladšie, tým je väčšia šanca, že budú mať bezproblémové tehotenstvo. Preto ak váhate, či ísť na materskú, alebo ešte počkať, rozhodnite sa radšej pre materstvo ako pre kariéru. Na kariéru je ešte čas, ale na dieťa nie. Čím dlhšie budete čakať, tým viac komplikácii očakávajte. Zdravie dieťatka síce nedokážete 100% ovplyvniť (u niekoľko mesačných bábätiek sa môže objaviť neškodná intolerancia laktózy. Čiastočne ho ale ovplyvniť môžete – zdravým životným štýlom a rodením ešte pred tridsiatkou.