Narodilo sa vám dieťa a často jazdíte autom? Jedna z povinných vecí, ktoré by na vašom zozname chýbať nemali, je autosedačka. Avšak aj pri nej platí, že nestačí zobrať tú najlacnejšiu a myslieť si, že je všetko vybavené. Práve naopak, v konečnom dôsledku vás to môže potrápiť. No hlavne ide o bezpečnosť dieťaťa a jeho pohodlie. Pamätajte, že keď ide o bezpečnosť, nie je na mieste šetriť každý cent.
Na hmotnosti záleží
Autosedačka je povinnou výbavou každej osoby prevážajúcej malé dieťa. Po čase je nutné sa jej zbaviť a kúpiť novú, prečo? Pretože sa tento bezpečnostný prvok kupuje podľa váhy vášho drobca. Nemusí pritom vážiť ani 10 kíl, no v autosedačke musí byť ukotvený. Cesta rozhodne nevedie kupovaním veľkej autosedačky so slovami “veď do nej dorastie.” Znižujete svojim deťom komfort a správne držanie tela. To predsa žiaden rodič nechce.
ISOFIX a funkcie autosedačky
Určite sa nechcete trápiť náročným ukotvovaním autosedačky v aute. Od toho množstvo z nich ponúka funkciu zvanú ISOFIX. Tá dokáže jednoducho a správne upevniť sedačku v aute. Máte tak istotu, že sa sedačka nebude počas jazdy hýbať. Obyčajne sa kotví s bezpečnostným pásom. Pri ňom ale nemáte istotu, že autosedačku drží správne. Hlavne, keď je vaše dieťa energetické a rado sa v aute hmýri.
Pred výberom autosedačky vám rozhodne padne vhod určiť si, aké funkcie od nej očakávate. Skvelou funkciou je vymeniteľný poťah. Deti často rady špinia všetko okolo, tak aby ste to potom neľutovali. Ochrana proti bočnému nárazu vaše dieťa rozhodne ocení. Hlavne preto, že si môže hlavičku oprieť o bok a pokojne zaspať. Veď keď dieťa spí, je najzlatšie. Držiak na nápoje sa zíde, ak viete, že budete s dieťaťom cestovať dlhé trasy.
Ako zistiť, či je tá správna
Každá autosedačka musí spĺňať normy stanovené Európou. Máte tak istotu, že vaše dieťa sedí v bezpečí. Prudšie pohyby vozidla či dokonca náraz by mali vaše dieťa ochrániť a udržať sedieť. Plienky mu zatiaľ nedokáže vymeniť, ale ktovie,možno jedného dňa bude aj to. Hlavne si zapamätajte, že autosedačka musí byť označená smernicou ECE R44. Od roku 2013 sa táto smernica upravila na názov i-Size.