Ako odlíšiť pravý briliant od nepravého

Nemusíte byť expertom na drahé kamene, aby ste odlíšili vzácne prstene s pravým drahokamom od lacných falzifikátov. Stačí ovládať niekoľko základných pravidiel. Ktoré to sú?

Pravý verzus nepravý drahokam

Každý, kto niekedy kupoval luxusné šperky s drahým kameňom dobre vie, že je to investícia. Ale rozhodne stojí za to, no iba v prípade, ak nakúpime dobre a šperk je taký vzácny, ako sa „tvári“. Dôležité je preto pred každým takýmto rozhodnutím podrobiť drahý kameň niekoľkým skúškam...

- Pozrite sa na diamant pod lupou. Podľa toho, nakoľko nedokonalý bude, viete, či ide o pravý alebo nepravý kameň. Tie vzácne totiž rozhodne nedisponujú dokonalými tvarmi, no o to sú cennejšie. Prírodné kamene zvyknú mať rôzne drobné nedostatky, kým zirkón je strojovo čistý kameň.

- Avšak pozor na výnimky! Predošlé pravidlo neplatí stopercentne. Tie výnimočne vzácne drahokamy sú totiž tiež takmer bez chybičky.

- Pri skúške, či ide o vzácny kameň alebo lacnú napodobeninu použite aj brúsny papier. Keďže diamant sa nachádza na stupnici tvrdosti minerálov najvyššie, žiaden brúsny papier ho nepoškodí.

- Diamanty, brilianty nevynímajúc sa v porovnaní s lacnejšími náhradami vyznačujú ostrejšími hranami.

A čo ešte o diamantoch neviete, ale mali by ste?

Aj náš dych nám o pravosti diamantov veľa prezradí. Ak totiž na briliant dýchneme, nemal by sa zarosiť, prípadne ho vyčistíme omnoho ľahšie a rýchlejšie ako trebárs zirkón. Súvisí to s tým, že drahé kamene neudržia teplo.

Drahokam má aj vysoký index lomu, to znamená, že cez diamant by sme nemali vedieť nič prečítať, zatiaľ čo cez priezračnejší zirkón to pôjde o čosi jednoduchšie.

A v neposlednom rade, kvalitný diamant býva najčastejšie zasadený v kvalitnom kove, teda v zlate či platine. V kombinácii so striebrom ho preto asi nenájdeme.

Ale to vôbec neprekáža, práve naopak, veď kto už by si vyberal vytúžené obrúčky s briliantom zo striebra? Veríme, že Vy rozpoznáte kvalitu a aj pri výbere šperkov vsadíte na overenú klasiku, dlhovekosť a jedinečnú krásu pravých drahokamov.