Čo je L-arginín a ako pomáha športovým výkonom

Obľúbený medzi športovcami ale aj mužmi s mužskými problémami, L-arginín je jednou z aminokyselín, ktorá si našla svoju cestu medzi širokú verejnosť. Má dokázané pozitívne účinky tak pre športovcov ako aj pre nešportujúcich ľudí a pokiaľ ste o ňom doteraz veľa nevedeli, máte možnosť sa s ním zoznámiť detailnejšie.

Ak užívate nejaký druh tzv. predtréningovej pumpy je veľká pravdepodobnosť, že obsahuje aminokyselinu zvanú L-arginín. Ak ste sa nikdy nepozreli na etiketu alebo premýšľali, na čo je L-arginín vlastne dobrý, tak je čas investovať pár minút a dozvedieť sa viac o látke, ktorú dávate do vášho tela.

Čo je L-arginín

L-arginín, tiež nazývaný len arginín, je jednou z 20 aminokyselín, z ktorých ľudské telo produkuje proteíny. Patrí medzi tzv. semiesenciálne kyseliny, ktoré sú pre rast nevyhnutné predovšetkým v období zrýchleného rastu (teda pre deti). Ľudské telo do značnej miery vytvára dostatočné množstvo arginínu samo, no jeho produkcia sa s vekom znižuje.

Arginín sa prirodzene nachádza v červenom mäse, hydine, rybách a mliečnych výrobkoch a v rastlinných zdrojoch ako semená, orechy, tmavá ryža atď. Jeho produkcia však môže byť aj laboratórna a môžete ho nájsť v mnohých populárnych doplnkoch výživy pre športovcov a dokonca aj v niektorých liečivách.

Medzi športovcami sa teší obľube predovšetkým pre jeho schopnosť zintenzívnenia krvného obehu a telesného výkonu pri tréningu, a zároveň jeho kapacite pre zmiernenie vyčerpania v priebehu náročných cvičení. Preto mnohí z nich užívajú L-arginín ako doplnok výživy pre zlepšenie svojej výkonnosti a dosiahnutie športových cieľov.

Účinky l-arginínu na ľudské telo

L-arginín sa v tele zmení na chemickú látku oxid dusnatý. Ten spôsobuje rozšírenie krvných ciev, čo vyvolá zlepšenie prietoku krvi. Zároveň stimuluje uvoľňovanie rastového hormónu, inzulínu a ďalších látok v tele. Zlepšenie prietoku krvi pomáha dodávať vašim svalom potrebné živiny.

Arginín tiež môže podporiť a stimulovať produkciu bielkovín. Bolo preukázané, že stimuluje uvoľňovanie inzulínu, ktorý transportuje proteín do svalov. Pomáha pri výrobe kreatínu, ktorý prispieva k rastu svalovej hmoty a sily. Pomáha telu zbaviť sa odpadu, vypláchnuť toxíny a pomôže telu zbaviť sa aj tzv. kreatinínu, čo je odpadový produkt spojený s procesom tvorby kreatínu.

Arginín je veľmi dôležitý pre výrobu prirodzeného rastového hormónu a s vysokou pravdepodobnosťou zvýši jeho množstvo vo vašom tele na prahové hodnoty, ktoré sú potrebné pre budovanie svalovej hmoty, a to aj po tom, čo máte tréning za sebou.

Výhody užívania L-arginínu

Vzhľadom na to, že uvoľňuje cievy, môže mať arginín pre niektorých ľudí kardiovaskulárne výhody a posilňuje zdravie ľudí so srdcovým zlyhaním. Štúdie ukazujú, že zmierňuje príznaky angíny a ochorenia periférnych tepien. Rovnako môže pomôcť mužom s erektilnou dysfunkciou, ale väčšinou v kombinácii s ďalšími doplnkami. Niektoré štúdie ukázali, že má aj účinky posliňujúce imunitný systém.

Medzi ďalšie výhody L-arginínu patria:

  • skracuje dobu rehabilitácie a znižuje vyčerpanie po intenzívnom tréningu;
  • je jednou z najefektívnejších aminokyselín podporujúcich vylučovanie rastového hormónu;
  • aktívne sa zapája do prirodzenej tvorby kreatínu v ľudskom tele;
  • výrazne napomáha prekrveniu svalov;
  • zabraňuje srdcovým chorobám a napomáha regulácii krvného tlaku;
  • zlepšuje citlivosť inzulínu a tak pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi;
  • posilňuje imunitný systém a zvyšuje telesnú energiu;
  • pôsobí ako prekurzor pre syntézu oxidu dusnatého (NO);
  • podporuje reprodukčné zdravie (prírodná varianta Viagry);
  • zvyšuje počet spermií a pohyblivosť o 250% za 2 týždne.

Dávkovanie

Neexistuje žiadna štandardná dávka arginínu. V rámci štúdií boli použité rôzne dávky za rôznych podmienok. Jednou z bežných odporúčaných dávok je 2-3 gramy trikrát denne, aj keď boli študované aj nižšie a vyššie dávky. Bezpečnosť dlhodobého užívania L-arginínu nie je zatiaľ celkom jasná. Poraďte sa so svojím lekárom.

Je L-arginín bezpečný?

L-arginín je bezpečný pre väčšinu ľudí, ak je užívaný orálne a v krátkodobom horizonte. Môže spôsobovať vedľajšie účinky, ako je bolesť brucha, nadúvanie, hnačka, dna, krvné abnormality, alergie, zápal dýchacích ciest, zhoršenie astmy a nízky krvný tlak. K dispozícii nie sú žiadne maximálne stanovené dávky, takže najlepšie je to s jeho užívaním nepreháňať, čítať etikety a piť veľa vody.

Foto: Ostseewellen