Stručné antré do problematiky atopického ekzému

Stalo sa vám, že na pokožke vášho malého dieťaťa sa objavili malé svrbivé vyrážky? Ak áno, môže tu ísť o druh ekzému, ktorý sa nazýva atopický ekzém alebo atopická dermatitída (z latinčiny prevzatý termín). Ide o nenákazlivé chronické ochorenie kože, ktoré sa často začína u detí v dojčenskom veku a môže pokračovať až do dospelosti. Atopická dermatitída je recidivujúce (znovu sa opakujúce) ekzematózne ochorenie s najčastejším výskytom u dojčiat a detí. Približne u 50 % pacientov sa ochorenie vyvinie počas prvého roka života a u ďalších 30 % nastúpi počas prvého jedného až piatich rokov. Spočiatku sa zastával názor, že deti z ekzému do adolescencie „vyrastú“, pre zmeny v našom súčasnom životnom štýle sa však atopická dermatitída pozoruje ešte aj v dospelosti. Dve hlavné príčiny stojace za vznikom atopického ekzému sú prítomnosť tohto ochorenia u iného rodinného príslušníka a alergia. U detí sa okrem atopického ekzému môže v neskoršom veku vyskytnúť aj alergická rinitída alebo astma.

Ochorenie zhoršujú aj faktory vonkajšieho prostredia, ako sú dlhé kúpanie sa v horúcej vode, stres, nadmerné potenie, baktérie, plesne, fajčenie a niektoré potraviny, napríklad vajcia, mlieko alebo sója. Ochorenie má tri fázy – dojčenské a detské obdobie a obdobie dospelosti. U dojčiat býva najviac postihnutá pokožka v oblasti brady a okolia úst z dôvodu vytekania slín a ušpinenia sa tekutou potravou. V štádiu lozenia sa ekzematózny proces premiestňuje do oblastí rúk a nôh. Svrbenie býva občasné a zhoršuje sa večer a v noci. Škrabanie môže viesť k narušeniu povrchovej vrstvy pokožky a jej stenčeniu v postihnutých oblastiach. Môžu sa vyskytnúť aj malé pľuzgiere a po ich prasknutí vznikne chrasta. Medzi najčastejšie komplikácie ochorenia patrí vírusová, bakteriálna alebo plesňová infekcia, dermatitída očného viečka, alergický zápal spojiviek alebo psychologické problémy ako depresia.

Liečba atopického ekzému v ľahkých štádiách zahŕňa používanie emoliencií spolu s lokálnymi kortikoidmi, stredne ťažké až ťažké štádiá si vyžadujú použitie silnejších kortikoidov, ako aj použitie imunomodulátorov, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu.

Viac sa o liečbe atopického ekzému dočítate na www.bioderma-sk.com.