Vyberáme pracovnú stoličku

Celodenná práca za počítačom je náročná nielen pre naše oči, ale tiež pre naše končatiny a najmä chrbticu. Našťastie sa s tým dá ale niečo robiť. Ak vás bolí zo sedenia pri počítači celé telo, môžete si výrazne uľaviť vďaka správne zvolenej kancelárskej stoličke.

Ergonomicky tvarovaná kancelárska stolička

Ak ste sa rozhodli zatočiť s bolesťou, poobzerajte sa po ergonomicky tvarovanej stoličke. Taká stolička je tvarovaná tak, že dokonale spĺňa požiadavky vášho tela vyplývajúce z jeho prirodzených vlastností a tvaru. Ergonomická stolička by mala myslieť najme na:

  • Krčnú chrbticu a hlavu
  • Horné končatiny
  • Krížovú chrbticu
  • Bedrovú chrbticu
  • Dolné končatiny

Ideálna kancelárska stolička by mala mať polohovateľnú opierku na hlavu. Tá uľaví vašej krčnej chrbtici, pretože si o ňu môžete hlavu pohodlne oprieť. Tiež by mala mať opierky na ruky. Horné končatiny veľmi trpia v prípade, kedy ustavične pracujete niekoľko hodín v kuse. Najviac to odnesú vaše šľachy.

Veľký dôraz dajte na stoličku v jej opernej časti chrbtice. Tá má byť ergonomicky tvarovaná tak, že opisuje jej tvar. Teda že je v krížovej časti vypuknutá. Vďaka tomu zabráni ťažkostiam s chrbtom.
Stolička by mala byť naviac polohovateľná smerom nadol a hore. To vám zaručí jej správne nastavenie a vaše kolená budú zvierať požadovaný uhol 90 stupňov. Samozrejmosťou by mal byť aj hojdací mechanizmus.

Stolička do kancelárie

Ak pracujete v kancelárii, výber vašej stoličky sa bude líšiť podľa toho, koľko času za stolom strávite. Pokiaľ celý deň niekam odbiehate a na stoličke trávite prerušovane len dve, tri hodiny, môžete si dovoliť stoličku nižšej kvality. Nie je napr. nutné, aby mala podperu hlavy. Dajte si však záležať na tom, aby bola dobre tvarovaná v oblasti chrbtice. Toto je veľmi dôležitá vec.

Ak na stoličke strávite zhruba pól pracovného dňa, ide už o celkom významnú časť dňa. V takom prípade by stolička mala mať všetky vyššie popísané atribúty.

Patríte k ľuďom, ktorí sedia pri počítači celý pracovný deň? Alebo azda niekedy aj dlhšie? V tom prípade by pre vás malo byť zvolenie kvalitnej stoličky naozaj dôležité. Nielenže by mala mať stolička všetky ergonomické vlastnosti, naviac by ste mali dať dôraz aj na to, z čoho je stolička vyrobená. Dajte si pozor na to, aby chrbtová časť bola vyrobená buď zo sieťoviny, ktorá prepúšťa vzduch, alebo z kože - prírodného materiálu, ktorý dýcha. Nedôjde tak k nepríjemnému zapareniu vašej kože.

Ak pracujete inde než v kancelárii, napr. v dielni, veľmi závisí na tom, akú prácu vykonávate. Ak napr. montujete v predklone a nie ste tak opretý o chrbtovú časť stoličky, nemusíte zrovna tejto časti prikladať veľkú váhu. Naopak je dôležité, aby sa stolička dala polohovať nadol a hore a aby bola jej sedacia časť pohodlná.

Ak si chcete byť istý, že robíte pre svoje telo naozaj maximum, doplňte kancelársku stoličku o podložku na myš s podperou zápästia a podložkou pod nohy. Uvidíte, že práca v kancelárii nemusí automatiky znamenať len bolesť a nepríjemné pocity.