Vedeli ste o tom, že výhľad z bratislavskej administratívnej budovy Aupark Tower predstavoval jednu z najdiskutovanejších tém za uplynulé roky? Dnes je táto 22 podlažná budova sídlom mnohých známych spoločností akými sú Eset či O2, pričom zamestnanci majú dokonalý výhľad na dominanty Bratislavy.
Ako sa to celé začalo?
Keď socialistickí plánovači rozhodli o postavení mosta SNP, ktorý dnes spája starú a novú časť Bratislavy, väčšina historikov sa začala chytať za hlavu. Práve výstavba mostu trvalo narušila bratislavské podhradie, unikátnu synagógu i meštiansky pivovar. V roku 1974 bola jeho stavba ukončená, a to spoločne s reštauráciou UFO, ktorá sa postupom času stala jednou z dominánt Bratislavy a koniec koncov i turistickou atrakciou. Ak sa lepšie zamyslíme, most SNP, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je súčasťou obrazov či pohľadníc hlavného mesta, čo je tiež ďalší z dôvodov, prečo zmenil vnímanie výhľadu a panorámy.
Čo sa zmenilo, keď sa postavil bratislavský Aupark?
V súčasnosti sa nachádza na jednej zo strán mostu SNP bratislavský Aupark spoločne s parkoviskom, ktoré v rokoch 2000 až 2001 postavil slovenský developer HB Reavis Group. Najskôr Aupark ponúkol neuveriteľných 43 000 m2 nákupno-zábavnej plochy, kde si ľudia prišli predovšetkým oddýchnuť. Neskôr, v roku 2006 sa pôvodný Aupark začal rozširovať, a práve vtedy sa mu začalo hovoriť ako Aupark Tower. Členovia Spolku architektov a Slovenskej komory architektov sa žiaľ zhodli na názore, že budova neguje Dóm. Sv. Martina, svojou mierkou a hmotou konkuruje historickej dominante mesta – Bratislavskému hradu.
Aká je aktuálna situácia?
V súčasnosti je Aupark Tower nielen obchodným priestorom, ale tiež miestom, kde funguje prenájom skladov, resp. prenájom skladu, pričom priestory prenájom disponujú panoramatickým výhľadom na celé hlavné mesto. Manažment sa dôkladne stará o to, aby mali zamestnanci vyhovujúce pracovné podmienky, pričom priestory sú dostatočne presvetlené, a teda prijímajú dostatok prirodzeného svetla počas celého dňa.