Ako mať na 90 % hotovo už dopoludnia?

Toto vám zrejme bude povedomé. Je pred štvrtou poobede, ďalší pracovný deň sa chýli ku koncu, no vy stále nemáte všetko dokončené. Sú dve možnosti: Buď zasa ostanete dlhšie alebo si nesplnené úlohy presuniete na zajtra. Je to však rozumné riešenie?

Kancelárie s dobrým pracovným prostredím v Bratislave či kdekoľvek inde sa totiž vyznačujú jedným a tým istým: Pracuje sa v nich efektívne, t.j. žiadne nedokončené úlohy z predvčera nehrozia.

Ako na to? Inšpirujte sa našimi radami...

Základné pravidlo

Výber kancelárie pravdaže nepodceňujte, no rovnako dôležité ako príjemné pracovné prostredie je i vhodné zatriedenie úloh a povinností. Len tí, ktorí vedia vytriediť dôležité od menej podstatného, nerobia nič dvakrát ani navyše. A zvyčajne sú s prácou hotoví dávno pred ostatnými.

Úspech tkvie v tom, že vykonávajú asi 20% zo stanovených úloh, ktoré však prinášajú 80 % výsledkov. Ako ale vedia, čo je treba urobiť a čo môžu odsunúť?

Plánujú

Ideálne vždy večer. S jasným plánom na ďalší deň sa lepšie zaspáva, mozog je pokojnejší, nestresujeme sa neistotou a obavami zo zajtrajška. Neplánujte si však zbytočne veľa a ponechajte si miesto aj na prípadné neočakávané situácie či úlohy.

Majú upratané

Nie všetko je rovnako dôležité a nie všetky úlohy je nevyhnutné urobiť hneď a naraz. Niečo, niekto počká, iný sa sám pripomenie. Mať upratané, v hlave, na pracovnom stole aj v počítači je ďalším zo základných predpokladov, ako byť čo najefektívnejší a končiť dávno pred ostatnými.

Nevyspávajú

Ranné vtáča ďalej doskáče. Poznáte? Je skutočne veľký rozdiel zobudiť sa v predstihu a do práce sa v pokoji vychystať, ako len narýchlo vybehnúť, neupravený, bez poriadnych raňajok a stresovať sa celú cestu za volantom. Zlý štart sa s nami totiž ťahá po celý zvyšok dňa. Namiesto toho si privstaňte, do práce príďte medzi prvými a pustite sa do úloh s chuťou a hneď. Uvidíte, ako ľahko vám to pôjde.

Hýbu sa

Pohyb povzbudzuje telo i myseľ. To je tvrdenie potvrdené rokmi skúseností aj stovkami výskumov. Endorfíny, ktoré sa pri cvičení vyplavia, váš mozog nakopnú, zlepšia náladu, sústredenosť aj pracovné nasadenie.

Pracujú v príjemnom prostredí

Nie je jedno, kde pracujete. A tak aj kancelárie v Košiciach, ak chceme byť efektívni, by mali spĺňať základnú podmienku: Na pracovisku sa musíme cítiť pohodlne a príjemne. V kancelárii, kde je dobrá energia a kde si vieme čo-to prispôsobiť podľa seba, ide práca akosi viac od ruky.  Stres a nervozita naopak žiaden pracovný výkon dlhodobo nezvýšia, a tak, keď sa dá, cíťte sa v kancelárii čo možno najpohodlnejšie. Na prácu sa nalaďte príjemným rozhovorom s kolegom, úsmevmi, ktoré rozdáte a ktoré sa vám vrátia alebo trebárs hudbou, ktorú si zapnete v slúchadlách. Skrátka, nenechajte sa ničím a nikým vyrušiť a demotivovať.

 

zdroj: kancelarie.sk  - kancelarie.sk/poradna/ako-mat-na-90-hotovo-uz-dopoludnia

FOTO: © jovannig / Dollar Photo Club