Čoraz viac ľudí trávi väčšinu svojho pracovného času, a dokonca aj voľného času, pred počítačom alebo tabletom. A čoskoro začnú pociťovať bolesť, ktorá je pre túto činnosť typická. Ako tomu zabrániť?
Podľa výskumov takmer 90 % ľudí, ktorí sedia pri počítači väčšinu dňa, trpí občasnými bolesťami krku alebo chrbta a časté sú aj problémy so svalmi a napätím rúk.
O príčinách a prevencii týchto problémov hovorí Michaela Tomanová, prednostka Rehabilitačného ústavu Brandýs nad Orlicí, ktorá sa dlhodobo venuje liečbe pohybového aparátu.
Hoci je možné pomenovať určité zdravotné problémy, ktoré súvisia s prácou s počítačom, príčinou väčšiny týchto "počítačových chorôb" je dlhodobé sedenie, často v takmer rovnakej polohe, ako aj neergonomické usporiadanie pracoviska.
Určite by sme mali venovať pozornosť tomu, ako sedíme pri počítači, ako používame klávesnicu a myš, ako je nastavený monitor atď.
Ďalšou chybou môže byť, že nemeníme polohu a nerobíme krátke prestávky. Dlhé obdobie strávené v jednej strnulej polohe zaťažuje náš pohybový aparát.
Bežné problémy
Najhoršie na sedavej práci je strnulá a často neprirodzená poloha tela. Medzi rizikové oblasti patrí krčná chrbtica, ramená, predlaktia a potom svalové napätie v lakťoch, zápästiach a prstoch.
Problémy sa môžu zhoršovať a môžeme pociťovať bolesť, brnenie a necitlivosť horných končatín. Často sa vyskytuje bolestivosť celej chrbtice až po bedrovú časť. Môžu sa pridať aj bolesti hlavy.
Predchádzanie zdravotným problémom súvisiacim s počítačom môže pomôcť predchádzať mnohým chronickým ochoreniam. Je dôležité, aby ste mali vhodnú stoličku na prácu a aby ste si pracovisko zariadili tak, aby ste mohli sedieť správne, bez zbytočnej námahy a bez hrbenia. Správna poloha sedenia je taká, pri ktorej sú obe nohy položené na podlahe, pričom celé chodidlo spočíva na podlahe, približne na šírku panvy.
Táto poloha sedenia je typická skôr pre mužov a ženám niekedy spôsobuje problémy, preto si na ňu musíte na začiatku naozaj zvyknúť a nedávať nohy cez seba. Členky, kolená a boky by mali byť v ideálnom prípade v pravom uhle.
K tomu nám pomôže správny výber stoličky, ktorá by mala byť čo najviac nastaviteľná. Udržujte telo čo najvyváženejšie vo všetkých smeroch vrátane hlavy. Je veľmi dôležité občas zmeniť polohu a podoprieť telo, aby si svaly mohli oddýchnuť. Pri práci na počítači si robte prestávky nielen na pretiahnutie a uvoľnenie tela, ale aj rúk.
Široký výber kvalitných kancelárskych stoličiek nájdete na www.hawaj.sk .
Špecifický spôsob cvičenia
Nielen vašej chrbtici sa uľaví, ak si počas pracovného dňa urobíte krátke prestávky na pretiahnutie (či už pri počítači alebo inde). Všetky cviky metódy Infinity môžete vykonávať v stoji alebo priamo na stoličke.
Táto metóda má jednoduchý princíp, ale zároveň veľké množstvo variantov. Cvičenia sú založené na zlepšení stability tela, pričom sa kladie dôraz na uvoľnenie, natiahnutie a posilnenie celého pohybového aparátu. Učí pacientov koordinovať, vnímať, ovládať a kontrolovať svoje telo.
Chrbát sa naťahuje postupným ohýbaním a ohýbaním a ruky sa veľmi uvoľnene vystierajú, pričom opisujú tvar symbolu nekonečna - ležatej osmičky, ktorý sa prenáša na celé telo. Podobné cvičenie možno vykonávať s rôznymi časťami tela (hlava, ramená, panva atď.). Cvičenie sa vždy začína od stredu tela, ktorý je zároveň stredom ležatej osmičky. Pohyb by mal byť pomalý a plynulý, vyhnite sa trhavým pohybom.
Rozloženie pracoviska
Pri správnej výške stoličky a stola by mali byť lakte v ideálnom prípade v pravom uhle, ramená a paže by mali byť uvoľnené a nesmieme sa hrbiť ani predkláňať. Klávesnica by nemala byť vzdialená od okraja stola viac ako desať centimetrov, v závislosti od dĺžky predlaktia.