Ako vybrať kancelársku stoličku?

Väčšina ľudí pracujúcich za počítačom chodí z práce unavená a celá ubolená. Bolesť za krkom, opuchnuté nohy, stŕpnuté ramená a neskutočné bolenie v krížoch. Poznávate sa v tom? Ak áno, je načase vymeniť doterajšiu kancelársku stoličku za nový funkčný model a naučiť sa na ňom správne sedieť. Čo by mala vaša nová kancelárska stolička spĺňať?

Výška kancelárskej stoličky

sk_ti2V prvej rade by ste sa mali poobzerať po takej stoličke, ktorá je výškovo nastaviteľná. Možnosť nastaviť si výšku stoličky vzhľadom k vašej výške aj aj vzhľadom k výške stolu oceníte hneď niekoľkokrát. Ak máte stoličku veľmi vysoko, alebo naopak veľmi nízko, vzhľadom k pracovnému stolu, trpí celá vaša chrbtica. Snáď najhoršie je na tom jej krčná časť, ale ani zvyšok chrbta na tom nie je o veľa lepšie. Stolička by mala byť vysoká tak, aby ste sedeli vystretí a nehrbili ani nezakláňali sa pri snahe pozrieť sa na monitor. Zle nastavená výška stoličky sa pozná aj podľa polohy vašich nôh. Tie by mali zvierať v kolenách 90 stupňov. Ak je uhol menší, sedíte príliš nízko a môžete si takto škrtiť  krvný obeh, čo môže mať za následok opúchanie nôh. Nohy by vám tiež nemali visieť vo vzduchu. Ak sa však stane, že máte príliš vysoký stôl a stoličku si tým pádom tiež musíte nastaviť vyššie, dá sa problém s nedosiahnutím šľapiek nôh vyriešiť podložkou pod nohy.

Správna výška kancelárskej stoličky lahodí tiež vaším ramenám. Ak sedíte príliš vysoko či nízko, môžete ich mať neprirodzene pokrčené. V takejto neprirodzenej polohe vie človek vydržať aj niekoľko desiatok minút a až nastupujúca bolesť ho upozorní, že je niečo v neporiadku.

Chrbát bez bolesti

Vaša nová kancelárska stolička by mala byť vybavená synchrónnym mechanizmom. Ten umožní nastaviteľnú polohu chrbta, umožní teda záklon kresla dozadu. V tom najlepšom prípade zvoľte stoličku, ktorá má možnosť pohybu aj do strán. Možnosť takto veľkého pohybu veľmi oceníte. Môžete si totiž vďaka nemu naozaj dôkladne precvičiť chrbtové svalstvo.

Tiež dávajte pozor na to, aby mala stolička kvalitnú podperu chrbta. Teda takú, ktorá bude podopierať celú plochu chrbta a naviac bude ergonomicky tvarovaná zachovávajúc prirodzené prehnutie našej chrbtice. Operadlo by v žiadnom prípade nemalo byť rovné. Naopak, malo by byť v oblasti krížov vystúpené tak, aby ich adekvátne podopieralo a zabraňovalo tak nežiadúcemu prehýbaniu.

Opierky rúk a hlavy

sk_ti2_ti3Vaša ideálna kancelárska stolička nezabúda tiež na komfort rúk a hlavy. Mala by byť rozhodne vybavená podpierkami na ruky, ktoré zabránia už raz spomenutému krčené ramien a celkovo rukám uľavia. Opierka hlavy zas dopomôže k úľave hlavy a krčnej chrbtici. Mala by byť výškovo a aj do strán polohovateľná. Len tak sa dokonale prispôsobí vaše postave.

Teraz už snáď máte jasno, čo by mala kancelárska stolička splňovať, aby sa sedenie na nej nestalo nočnou morou. Ak sa chcete z práce vracať s úsmevom a nie s boľavým chrbtom, stuhnutým krkom a opuchnutými nohami, zistite si o vlastnostiach vami vyberanej stoličky čo najviac. Stolička by mala byť funkčný komplexný prvok a ak by chýbala čo by len jedna z vyššie uvedených vlastností, veľmi pravdepodobne by sa stalo, že vám uľaví len čiastočne.