Vyznáte sa v prírodných obliečkach? Ako ich odlíšiť od umelých

Vyznáte sa v prírodných obliečkach? Ako ich odlíšiť od umelých

Kvalitný spánok je dôležitý v každom veku. Vhodné podmienky pre nočný oddych pomáhajú vytvoriť aj správne zvolené posteľné obliečky. Prezradíme vám, ako odlíšiť prírodné obliečky na posteľ od umelých a tipy na overené materiály.

Trojica prírodných vlákien, z ktorých sú posteľné obliečky naozaj príjemné na dotyk

Bavlna, bambus, viskóza. Tieto obľúbené prírodné materiály sú také hebké, že sa do nich budete chcieť takmer okamžite zachumlať. Umelé vlákna sú naopak na dotyk chladné. Výhodou prírodných materiálov je, že sú hypoalergénne a teda vhodné pre alergikov.

Syntetické materiály častejšie dráždia pokožku

Posteľné obliečky z umelých vlákien sú väčšinou vyrobené z polyesteru a nie sú vhodné pre ľudí s alergiami a citlivou pokožkou. Neodvádzajú dobre vlhkosť, teda ani pot. Vlhká posteľná bielizeň je rajom pre baktérie.

Ako sa starať o posteľné obliečky z prírodných a umelých vlákien

Kým väčšinu prírodných vlákien môžete prať aj pri vyšších teplotách a otáčkach, umelé vlákna potrebujú šetrnejšiu údržbu. Odporúčaná teplota prania býva do 30 stupňov. Pred praním si nezabudnite prečítať všetky pokyny, ktoré nájdete na štítku obliečok s pracími symbolmi.

Nie je satén ako satén

Umelý satén od pravého bavlneného spoznáte už na prvý dotyk. Kým ten pravý je jemný a príjemne hladký, umelý satén kĺže a ľahko sa zachytáva o nechty. Najčastejšie sa vyrýba z polyesterových vlákien. Tie takmer nesajú, preto počas noci nedokážu efektívne odvádzať pot a obliečky sa nepríjemne lepia na telo.

Mokré posteľné obliečky vyvolávajú pocit chladu. Umelý satén navyše potrebuje šetrnú údržbu pri nízkej teplote, ktorá nedokáže eliminovať choroboplodné zárodky a toxíny, preto nie je vhodný pre alergikov.

Posteľné obliečky z bavlneného saténu majú výbornú savosť, čo oceníte najmä v lete, kedy aj príjemne chladia. V zime naopak hrejú. Výhodu bavlneného saténu si užijú aj ľudia s citlivou pokožkou a alergiami.

Vyznáte sa v prírodných obliečkach

Praktické krepové obliečky na posteľ

Krep je tkanina, ktorá má zvlnený dizajn. Môže byť bavlnený, hodvábny alebo syntetický. Krepové obliečky sú vyhľadávané pre svoju jednoduchú údržbu, stály vzhľad a pružnosť. Nie je potrebné ich žehliť. Dobrá správa pre tých, ktorí sa žehleniu oblúkom vyhýbajú.

Bavlna – kráľovná textilných vlákien

Rôzne tkanie a väzby z nej umožňujú vytvoriť textilné materiály, ktoré sú odolné, jemné a majú dlhú životnosť. Prírodné látky utkané z bavlny je možné prať aj pri vyšších teplotách. Tie pomáhajú odstrániť baktérie a vírusy. Obliečky na posteľ vyrobené z bavlnených vlákien sú priedušné a dobre odvádzajú vlhkosť. Tradičné bavlnené obliečky sú rokmi overená kvalita, ktorou nič nepokazíte.

Damaškové obliečky – luxus z bavlny

Damašek v sebe spája luxus, kvalitu a pohodlie. Damaškové obliečky vás očaria výnimočne hladkým povrchom s vysokým leskom, stálosťou, jasnosťou farieb a dlhou životnosťou.

Bambus a viskóza – nekrčivé prírodné materiály

Tieto materiály sú známe svojou jemnosťou, leskom a perfektnou savosťou. Sú stálofarebné a prirodzene antibakteriálne. Bambusové vlákno je prírodné vlákno vyrobené zo pravého bambusu -  najrýchlejšie rastúca rastlina na svete. Bambusové materiály sú ako bavlna priedušné, jemné, mäkké na dotyk, a dokonca majú aj hodvábny lesk. Bambusové vlákno je antistatické a dokáže odviesť viac vlhkosti ako bavlna.

Viskóza je v postate prírodné vlákno, získané náročným priemyselným procesom. Ide o prírodné celulózové vlákno, ktoré sa vyrába podobne ako syntetické vlákna, ale pri viskóze je hlavnou a základnou surovinou celulózová látka získaná z dreva a z bavlny.

Ľanové obliečky na posteľ môžu pri správnej starostlivosti používať aj deti vašich detí

Ak hľadáte naozaj ekologické posteľné obliečky, vyberte si ľan. Je prirodzene antibakteriálny a má výborné termoregulačné vlastnosti. Tento odolný materiál vydrží desaťročia. Azda jedinou nevýhodou je, že vlákna ľanu mäknú praním, a preto pri pravidelnom používaní bude o niečo menej pevný ako na začiatku.

 

 

Zdroj: unsplash.com, acko.sk